Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlığı ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of the relationship between the social sciences teacher candidates' reading habits and their problem solving skills
- Tez No: 672012
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının okuma alışkanlığı ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde uygulanmıştır. Araştırmanın evreni Elazığ Fırat Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören Sosyal Bilgiler öğretmenliği öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olan ilişkisel betimsel tarama modeline başvurulmuştur. Araştırma 4 demografik değişkenden (cinsiyet, yaş, üniversite, sınıf) oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara problem çözme becerileri ölçeği, okuma alışkanlığı ölçeği ile anket formu yolu uygulanmış, verilerin analizi ise SPSS-22 istatistik programı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda erkek katılımcıların problem çözme becerisi ölçeğinden almış oldukları puanların kadın katılımcılardan anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Kitap okuma alışkanlığı ölçeğinde ise kadın katılımcıların puan ortalamalarının erkek katılımcılara göre istatistiki olarak daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldığı görülmüştür. Araştırma sonucunda çeşitli öneriler ortaya konmuş ve çalışmanın geçerliliği için farklı üniversitelerde farklı sınıf düzeylerine yönelik uygulama gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adayları açısından okuma alışkanlığının kazandırılması ve bu alanda çeşitli çalışmaların ortaya konulması ciddi anlamda önem arz ettiği tespit edilmiştir zira okuma alışkanlığı arttıkça problem çözme becerileri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social studies teacher candidates' reading habits and problem-solving skills. The research was applied in the 2020-2021 academic year. The population of the study consists of Social Studies students studying at the Education Faculties of Elazığ Fırat University, Adıyaman University, and Muş Alparslan University. In the research, the relational quantitative research method, the descriptive survey model was used. The research data consists of 4 demographic variables (gender, age, university, class). In the research, the problem-solving skills scale and reading habit scale were applied by questionnaire form to collect data, and the analysis of the data was analyzed with SPSS-22 statistical program. As a result of the research, it was seen that the scores of male participants from the problem solving skill scale were significantly higher than the female participants. In the book reading habit scale, it was seen that the mean score of female participants was statistically higher than that of male participants. As a result of the research, various suggestions were given and for the validity of the study, an application was carried out for different grade levels in different universities. It is determined that teacher candidates should to inculcate reading habits and to put forward various studies in this field as the more reading habits increase, the more problem-solving skills increase.