Okul öncesi öğretmen adaylarının okuma alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of the reading habits of preschool teacher candidates'
  1. Tez No: 510669
  2. Yazar: ALİ BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu araştırmada Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde okuyan öğretmen adaylarının kitap okuma alışkanlıklarının ve okuma alışkanlığını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Trakya üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği I. ve II. öğretimine devam eden 538 öğretmen adayı dâhil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 389 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmada öğretmen adaylarına; demografik bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Genel Bilgi Formu”ile öğretmen adaylarının okuma alışkanlığına yönelik tutumlarını incelemek amacıyla Susar Kırmızı (2012) tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarının Kitap Okuma Alışkanlığına Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the reading habit of preschool teacher candidates and to investigate the factors that influence reading habit. The population of research consists of 538 teacher candidates who are enrolled in I. and II. Education of Preschool Education Department in School of Education, Trakya University. The study sample was conducted with 389 teacher candidates who are agreed to participate voluntarily.“General Information Form”, which was prepared by researcher to obtain demographic information about teacher candidates, and“Teacher Candidates' Attitudes towards Reading Habit Scale”, which was developed by Susar Kirmizi (2012) for investigation of teacher candidates' attitudes toward reading habit, were applied to participants. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical software was used to analyze obtained data. Research results shows that teacher candidates' attitudes towards reading vary significantly with age, gender and class variables. Again, according to some variables related to the reading habit, attitudes towards reading demonstrate significant change statistically. These are depending on if one can save money for book or not, daily reading time, the degree of satisfaction for independent reading time, if one finds difference in reading time between before University and today or not, and the last time one bought book. However, their attitudes towards reading did not demonstrate significant change with type of education, socioeconomic status, parents' education level, and if one received preschool education or not. Based on research results, girls' average scores that are obtained from Attitudes towards Reading Scale are determined higher than men in all sub dimensions. According to overall scale scores, compared to 3rd and 4th classes, 1st and 2nd classes show more positive attitudes (higher scores). The study also found that the frequency of reading is moderate. Activities which will influence attitudes towards reading positively should be given at all levels of education.