Çocukluk çağı aşıları hakkında ebeveynlerin tutumları ölçeğinin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the parent attitudes about childhood vaccines scale
  1. Tez No: 672014
  2. Yazar: MUHAMMET MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları Ölçeğinin Türkçe Geçerlilik Ve Güvenilirlik Çalışması Giriş ve Amaç: Aşı tereddüdü dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Aşı kararsız ebeveynleri saptamak ve etkili bir iletişim kurmak, aşı reddini engelleme açısından önemlidir. Çocukluk Çağı Aşıları Hakkında Ebeveynlerin Tutumları (PACV) ölçeği, ABD'de aşı tereddütlü ebeveynleri belirlemek için onaylanmış ve kullanılmıştır. Bu çalışmada orijinal adı ''Parent Attitudes About Childhood Vaccines'' olan ölçeğin; Türkçe'ye uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirliğinin yapılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma Ağustos-Aralık 2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmüştür. Metodolojik tipte bir araştırma olup; bir geçerlilik ve güvenilirlik çalışması olarak tasarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye çevrilmesi ileri ve geri çevrim prosedürüne göre yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 0-72 ay bebek sahibi 18 yaş üstü ebeveynler (n=354) çalışmaya katılmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini belirlemek için; test-tekrar test yöntemi, cronbach alfa katsayısı, yarıya bölme (Split half) analizi ve madde analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapı geçerliğini belirlemek için faktör analizleri yapılmıştır. Faktör analizi için; açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) birlikte uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 ve AMOS istatistik paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Validity and Reliability Study Of The Parent Attitudes About Childhood Vaccines Scale Introduction and Aim: Vaccine hesitancy is rapidly increasing in our country as well as around the world. Identifying vaccine hesitant parents and communicating effectively is important for preventing vaccine rejection. The Parent Attitudes about Childhood Vaccines (PACV) scale has been validated and used in the USA to identify vaccine hesitant parents. In this study, it was aimed to adapt the scale, whose original name was“Parent Attitudes About Childhood Vaccines”into Turkish, to make its validity and reliability. Methods: The study was conducted in Education Family Health Centers affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine between August-December 2020. It is a methodological type of research, designed as a validity and reliability study. The translation of the scale into Turkish was done using a forward and back translation procedure. Parents over the age of 18 (n = 354) with babies aged 0-72 months who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria were included in the study. Test-retest method, cronbach alpha coefficient, split half analysis and item analysis methods were used to determine the reliability of the scale. Factor analyzes were made to determine the construct validity. For factor analysis; Explanatory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were applied together. SPSS 22.0 and AMOS statistical package programs were used for data analysis.