COVID-19 salgın sürecinde öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile hayat boyu öğrenme yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological resilience levels and lifelong learning competencies of teachers' during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 672037
  2. Yazar: METİN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEJAT AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile hayat boyu öğrenme yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu İstanbul ili Tuzla ilçesinde görev yapan 414 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Nitel boyut ise yine İstanbul ili Tuzla ilçesinde görev yapan 20 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak için Yaşam Boyu Öğrenme Anahtar Yeterlikleri Ölçeği, Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel boyut için içerik analizi, nicel boyut için ise T-Testi, Tek Yönlü ANOVA, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Spearman Sıra Farkları Korelasyonu Testleri ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin ve hayat boyu öğrenme yeterliklerinin yüksek olduğu, eğitim fakültesi mezunu olmanın, lisansüstü eğitim almanın, eğitimlere katılma geçmişlerinin olmasının öğretmenlerin HBÖ yeterlikleri üzerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu gözlenmiştir. Psikolojik sağlamlık açısından yaş ve medeni durum değişkenlerinin anlamlı farklılık yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin HBÖ yeterlikleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş, aynı zamanda öğretmenlerin HBÖ yeterliklerinin psikolojik sağlamlık düzeylerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. İçerik analizi ile ulaşılan nitel verilerin, nicel veriler ile paralel yönde olduğu ve psikolojik sağlamlığı yüksek olan öğretmenlerin aynı zamanda HBÖ yeterlikleri açısından kendilerini yeterli gördüğü sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma ile elde edilen sonuçlar ilgili alan yazına göre tartışılmış ve hem uygulayıcılara hem araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between teachers' psychological resilience and lifelong learning competencies during the Covid-19 outbreak. The mixed method, in which quantitative and qualitative methods were used together, was used in the study. The quantitative dimension of the research was carried out with 414 teachers working in Tuzla district of Istanbul province. The qualitative dimension was carried out with 20 teachers working in Tuzla district of Istanbul province. In the study, Lifelong Learning Key Competences Scale, Adult Psychological Resilience Scale, Personal Information Form and Teacher Interview Form were used to collect data. Content analysis for the qualitative dimension, T-Test, One-Way ANOVA, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Pearson Product Moment Correlation, Spearman Rank Difference Correlation Tests and Regression analysis for the quantitative dimension were used in the analysis of the data. As a result of the study, it was observed that teachers 'psychological resilience and lifelong learning competencies were high, being a graduate of a faculty of education, having a postgraduate education, having a history of participating in education, created significant differences on teachers' lifelong learning competencies. It was concluded that age and marital status variables make a significant difference in terms of psychological resilience. A significant relationship was found between teachers ' lifelong learning competencies and their psychological resilience, and it was concluded that teachers' lifelong learning competencies predicted their psychological resilience levels. It was concluded that the qualitative data obtained through content analysis were in parallel with the quantitative data and teachers with high psychological resilience also considered themselves sufficient in terms of lifelong learning competencies. The results obtained from the research were discussed according to the relevant literature and suggestions were made to both practitioners and researchers.