PET-BT'nin jinekolojik kanserlerin lenf nodu metastazlarını saptamadaki etkinliği
Diagnostic value of PET-CT for lymph node metastases in gynological cancers
  1. Tez No: 672063
  2. Yazar: FEYZA GÜLGEL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: PET-BT'nin jinekolojik kanserlerin lenf nodu metasazlarınının saptanmasındaki tanısal değerini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 1 Ocak 2018 ve 10 Temmuz 2021 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde endometriyum, over, serviks veya vulva kanseri jinekolojik onkoloji tanısıyla PET-BT görüntüleme bulguları eşliğinde lenfadenektomi yapılan olgular tarandı. Histolojik tanı altın standart olmak üzere çıkarılan lenf nodları üzerinde PET-BT'nin gerçek pozitif, yalancı pozitif, gerçek negatif ve yalancı negatif olarak saptadığı nodlar işaretlendi. Eksize edilen lenf nodlarının lokasyonu ve hastaların histolojik tanılarına göre altgruplar oluşturularak ortalama SUVmax, PET-BT'nin duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif prediktif değerleri ve doğruluk oranlarının klinik gruplar arasındaki klinik korelasyonu araştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama±standart sapma olarak belirlendi. Veriler nod bazlı ve hasta bazlı olarak analiz edildi. Standart formüller kullanılarak duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer (PPD), negatif prediktif değer (NPD) ve doğruluk oranları hesaplandı. Ortalama SUVmax değerinin gerçek pozitif ve yalancı pozitif nodlar arasındaki ve lokasyona göre nod bazlı olarak karşılaştırmaları fisher's exact test uygulanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate prognostic efficacy of PET-CT on lymph node metastasis in gynecological cancers. Material and Method: All patients with endometrium, cervix, vulva or ovarian cancer whom had lymphadenectomy and prior PET-CT scan between 01.01.2018-10.07.2021 in Izmir Katip Celebi University, Department of Obstetrics and Gynecology were enrolled to the study. Histological diagnosis of harvested lymoh nodes was obtained gold standard and all lymph nodes were defined to be true positive, false positive, true negative and false negative accordingly. Mean SUVmax values, sensitivity, spesificity, positive predicvtive and negative predicitive values, accuracy of PET-CT were compared between location of the nodes and histology of primary tumors in order to determine clinical correlation for each data. Descriptive statistics were given as unit number (n), percentage (%), mean ± standard deviation (𝑥̅ ± 𝑠𝑠) We performed node-based and patient-based analyses based on the consensus verdict in general. Sensitivity, specificity, and accuracy were calculated using standard statistical formulas. Fisher's exact test was applied to compare mean SUVmax values between pelvic and paraaortic nodes, also between true and false positive nodes.