Benzimidazol halkası taşıyan rutenyum komplekslerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and properties determination of metal complexes ruthenium group bearing benzimidazole ring
  1. Tez No: 672084
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET KILINÇARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde, 2-(2'-kuinoil)benzimidazol (L1) ve 2-(2'-kuinoil)-5,6-dimetilbenzimidazol (L2) bileşiklerinden bir seri NN-tipi ligandların (L3-14) sentezi gerçekleştirilmiş ve NMR, UV-vis, FT-IR ve elementel analiz gibi spektroskopi teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu ligandlardan L2, L4, L12 ve L14'ün kristal yapıları, tek kristal x-ışını kırınımı yöntemi ile de ayrıca incelenmiştir.Sentezlenen ligandların [(ŋ6-p-simen)Ru(μ-Cl)]2 dimeri ile Ru (II) yarı sandviç kompleksleri (K1-K14) sentezlenmiştir. Komplesklerin de karakterizasyonları NMR, UV-vis, FT-IR ve elementel analizleri gerçekleştirilmiştir. Ru (II) komplekslerinin termal davranışları ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiş, izopropil alkol ve potasyum hidroksit eşliğinde asetofenonun transfer hidrojenasyonun katalitik uygulamalarında denenmiş ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a series of NN-type ligands (L3-14) were synthesized from 2-(2'-quinoyl)benzimidazole (L1) and 2-(2'-quinoyl)-5,6-dimethylbenzimidazole (L2) and characterized by spectroscopy techniques such as NMR, UV-vis, FTIR and elemental analysis. The crystal structures of these ligand L2, L4, L12 and L14 were also examined by the single crystal X-ray diffraction method.The synthesized ligands of Ru (II) half-sandwich complexes (K1-14) were synthesized with [(ŋ6-p-simen)Ru(μ-Cl)]2. The characterizations of the complexes were performed by NMR, UV-vis, FT-IR and elemental analysis. The thermal behavior and electrochemical properties of Ru (II) complexes were investigated, and the catalytic applications of acetophenone transfer hydrogenation in the presence of isopropyl alcohol and potassium hydroxide were tested and the results were given.