Energy saving and link efficiency in wireless communication of body area networks (literature survey)
Vücut alanı ağlarının kablosuz iletişiminde enerji tasarrufu ve bağlantı verimliliği (literatür taraması)
  1. Tez No: 672097
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULRAHMAN DAWOOD AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kablosuz Vücut Alanı Ağı (WBAN), özellikle tıbbi uygulamalara bağlı olan çeşitli uygulamalar nedeniyle son birkaç yılda büyük ilgi gördü ve sensörlerin sınırlı enerjisi nedeniyle, ağ ömrünün uzatılması WBAN'lar için önemli bir hedef haline geldi. Bu yazıda, SIMPLE protokolüne akıllı uyku modu eklenerek enerji tüketimini azaltmak ve ağ ömrünü uzatmak için yeni bir tasarım sunulmuştur. Sensör tiplerini, hastanın yaşamıyla ilgili kritik sensörlere (CS) ayırdık ve veri göndermedeki herhangi bir gecikme, hastanın yaşamında felaket sonuçlara neden olabilir ve belirli bir zaman tablosuna göre uykuya dalabilen kritik olmayan sensörler (NCS) . Bu STR'ye bağlı olarak veri göndermek ve daha sonra hiçbir bilgi iletilmesine gerek olmadığında uykuya dalmak için hasta amiri doktor tarafından hasta durumuna göre verilen planlanmış bir zaman raporu (STR) önerdik. Tasarımımızda, verilerin NCS ile kontrol edilmesini de önerdik, bu nedenle ölçülen veriler gözetmen doktor tarafından belirlenen kritik değerlerin üstünde veya altında ise, sensör uyanma moduna geçecek ve veriler normal duruma dönene kadar veri aktarmaya devam edecektir. daha sonra sensörü tekrar programlanmış uyku moduna (SSM) döndürecektir. Ayrıca NCS'nin, verilerin havuz düğümüne (SN) başarıyla ulaştığından emin olmak için STR'ye göre verileri gönderdikten sonra bir alındı onay isteği (RAR) göndermesini önerdik; çünkü veriler her uyku döngüsünde yalnızca bir kez iletildiğinden ve sonraki veriler uyandıktan sonra, STR'ye bağlı olarak belki uzun bir süre sonra iletileceğinden, herhangi bir nedenle eksik veriler gerçek bir sorun olacaktır. Ayrıca, ağ ömrünü ve hizmet kalitesini daha da iyileştirme çabalarının bir parçası olarak, verileri iletmek için en uygun yolu seçmek için SIMPLE maliyet denklemine performans faktörü ekleyerek SIMPLE protokolünün maliyet işlevini (CF) geliştirdik. En düşük CF'ye sahip rota seçilecek ve veriler bu rota üzerinden iletilecektir.
Özet (Çeviri)
The Wireless Body Area Network (WBAN) was highlighted and got great attention by scientific and technical researchers during the last years because of the huge and different applications that depend on it especially the medical field, and due to the limited power of these sensors, the extending of the wireless network sensors life became an important target for researchers. In our research we introduced a novel design to extend the network life and to reduce the power consumption through adding a smart sleep state to SIMPLE protocol. We classified the sensors types into critical sensors (CS) that related to the patient critical life that any delay or error in information transmission may cause bad consequences on patient's life, and non critical sensors (NCS) that relates to patient normal and non-urgent information therefore they can go to sleep mode according to a specified time table. We also suggested a Scheduled Time Report (STR) that can be prepared and submitted by the patient's supervisor doctor according to the patient case in order to send the patient's information depending on the STR and then go to smart sleep mode when there is no need for data transmission. In our research we also suggested after sending the information by the NCS according to the STR, it should send a Receipt Acknowledgment Request (RAR) in order to ensure the reception of data to the sink node (SN) in the right way. This RAR is so important since any missing in information for any reason will be a real problem because the information is transmitted one time every sleep cycle and the next info will be sent after NCS waking up. Moreover, in order to enhance the Quality of Service (QoS) and network lifetime, we introduced a solution to improve the cost function (CF) of SIMPLE protocol by adding a factor of performance to the CF in order to determine the best route for data transmitting. The route will be determined according to the lower CF and the data will be transmitted through that route.