Kesme dayanımı yetersiz yapıların performansına dolgu duvarların etkisi
Effect of infill walls on seismic performance of the building with insufficient shear strength
- Tez No: 672110
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Deprem açısından oldukça riskli bir coğrafyada bulunan ülkemizde bina inşasında betonarme yaygın olarak kullanılan bir yapı tekniğidir. Betonarme yapıların depreme karşı tasarımında ve analizinde genellikle etkisi ihmal edilen ve sadece mimari alanların bölünmesinde kullanıldığı düşünülen dolgu duvarların yapı davranışına etkisi olduğu dair araştırmalar son yıllarda oldukça yoğunlaşmıştır. Yalnızca yapıya yük olarak etkitilen dolgu duvarların literatürde önerilen çeşitli yöntemlerle modele dahil edilerek, yapıların deprem veya diğer yükleme türlerine karşı davranışına etkileri incelenmiştir. Bu tez çalışmasında kesme dayanımı bakımından yetersiz olan kolonlardan oluştuğu varsayılan mevcut bir yapının dolgu duvarların modele eklenmesi sonucu oluşan deprem performansı değerlendirilmiştir. Dört farklı model kullanılarak düşük kesme dayanımlı, yüksek kesme dayanımlı, düşük kesme dayanımlı ve dolgu duvarlı, yüksek kesme dayanımlı ve dolgu duvarlı durumlar için kıyaslamalar yapılarak sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın 1. Bölümü'nde tezin amacı, kapsamı ve yapılan diğer çalışmalar, 2. Bölümü'nde dolgu duvarların yapıya etkileri, 3. Bölümü'nde dolgu duvar modelleme yöntemleri, 4. Bölümü'nde ise 2007 deprem yönetmeliğine göre performans değerlendirmesi, 5. Bölümü'nde ise yapının modeli ve analiz sonuçlarından söz edilmiş, son olarak sonuç bölümünde analiz çıktılarının değerlendirilmesi ile çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete structures are commonly used during construction of the building in our country which has considerable seismic risk. Infill walls which is generally neglected in the phase of design and analysis of buildings and considered as a division element in order to divide architectural areas are recently investigated. Although infill walls are included to model as only dead load, their effects against seismic or other loading types are observed increasingly day by day. In this thesis, how effective infill walls on seismic performance of an existing building which has columns with insufficient shear strength. Four different analytical model has been used to compare their results. These are the building with low shear strength, high shear strength, low shear strength with infill walls and high shear strength with infill walls respectively. First chapter of the thesis contents of the objective and the past relative studies, the second is about effect of infill walls on structure, the third chapter is about modelling techniques and behavior of infill walls, the forth chapter is about the performance evaluation principles according to TEC 2007. The analysis and outputs is in chapter five. Lastly, in conclusion part, the results are assessed and advises for future studies have been given.