Event or emergency case detection by human running
İnsan koşusu ile olay veya acil durum tespiti
- Tez No: 672111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Spor, sosyal entegrasyon için temel bir gerekliliktir; diğer yandan güvenlik, çevrenin ihtiyaç duyduğu önemli hizmetlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, ister spor yürüyüşü / düzenli hareket olarak koşma, ister acil veya olay durumunda koşma olsun, insanın günlük eylemlerini tanımaktır. İnsanın yürüme ve koşma gibi ortak eylemlerini sınıflandırmak, suçluların soruşturulmasında önemli bir rol oynayabilir. Bilgisayarla görme ve makine öğreniminde son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Model için görüntü işlemede derin öğrenme algoritması olan CNN kullanıldı. Araştırmanın veri seti, bin görsel, internetin farklı sitelerinden toplandı veya videolardan çıkarıldı. Düzenli bir yürüyüş veya koşma hareketi olsun, sık insan hareketlerini sınıflandıran araştırmada% 86.85 başarı ile ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Sport is the fundamental necessary of social integration; on another hand, security is one of the particular significant services that environmental need. The purpose of this study is to classify the everyday actions of the human, whether sport actions such walking and running as regular movement or running in the case of emergency or event. Classifying the common actions of the human such walking and running, it plays an important role of investigation criminals. Significant progress has been made in computer vision and machine learning recent years. CNN, a deep learning algorithm for image processing was used for the model. The dataset, a thousand of images, of the study were collected from different sites of the internet or extracted from videos. Classify frequent human movements, whether a regular walk or running action, were separated by 86.85% success in the research.