Sağlık hizmetinin yürütülmesinde görevli sağlık kamu personelinin eylemlerinden kaynaklanan idarenin sorumluluk sebepleri
Grounds for liability of the administration caused by the actions of the health public personnel in duty in the conduct of health service
  1. Tez No: 712007
  2. Yazar: MUHARREM CİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Public Administration, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sosyal devlet anlayıĢı gereğince idare, sağlık hizmetini yürütmekle mükelleftir. Ġdare bu hizmeti genellikle kamu kuruluĢlarında ve kamu görevlileri eliyle yerine getirmektedir. Tıbbi giriĢimler her ne kadar insanları iyileĢtirme amacıyla gerçekleĢtirilse de sağlık kamu personelinin eylemleri, zararlı sonuca neden olabilmektedir. Zararlı sonuçtan dolayı ise idare, birinci dereceden sorumlu olmaktadır. Sağlık, doğrudan veya yaĢam hakkı bağlamında dolaylı olarak ulusal ve uluslararası mevzuatta insan hakkı olarak düzenlenmektedir. Ayrıca sağlık, 1982 Anayasası'nda düzenlenen sosyal güvenlik hakkı, özel hayatın gizliliği, çalıĢma hakkı, çevre hakkı ve konut hakkı ile de yakın iliĢki içerisindedir. Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda sağlık, Anayasa'nın 56. maddesinde devletin yürütmekle mükellef olduğu bir kamu hizmeti olarak düzenlenmiĢtir. Söz konusu maddede devletin, sağlık hizmetini doğrudan kamu kuruluĢlarıyla sunma veya özel kuruluĢlarda sunulan sağlık hizmetini gözetim ve denetleme yükümlülüğü bulunduğu belirtilmiĢtir. Devletin sağlık hizmetine iliĢkin yükümlülüklerini yerine getirmek için Sağlık Bakanlığı kurulmuĢtur. Sağlık hizmeti her ne kadar özel kuruluĢlarda sunulabilse de Sağlık Bakanlığı bir baĢka deyiĢle idare, yükümlülüklerini genel olarak kamu kuruluĢları vasıtasıyla yerine getirmektedir. Ġdare bir tüzel kiĢilik olduğu için bu kamu hizmetini Anayasa'nın 128. maddesi uyarınca kamu görevlileri eliyle yürütmektedir. Dolayısıyla sağlık kamu personelinin sağlık hizmetinin görülmesine iliĢkin eylemleri idari eylem niteliğinde olmaktadır. Sağlık hizmetinin görülmesi sırasında sağlık kamu personelinin kusurlu eylemleri neticesinde ortaya çıkan zararlardan ise Anayasa'nın 40., 125. ve 129. maddeleri ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 13. maddesi uyarınca idare, birinci derecede sorumlu olmaktadır. Sağlık kamu personelinin yetkilerini kullanırken vermiĢ olduğu zarar, kiĢisel kusurlarından kaynaklansa dahi hizmet kusuru niteliğinde olmakta ve idare asli sorumlu olmaktadır. Sağlık kamu personelinin kiĢisel kusurunun bulunup bulunmaması, aleyhine tazminata hükmedilen idarenin açacağı rücu davası açısından önem arz etmektedir. Anayasa ve kanun hükümleriyle ortaya konulan bu sorumluluk anlayıĢı; hizmetten yararlanan konumunda olanlara, zarara uğramaları halinde güçlü bir ödeme kabiliyeti bulunan idareden tazmin edebilme olanağı tanımaktadır. Ayrıca bu durum, kamu görevlilerinin daima tazminat ve ilk elden dava tehdidi altında kalmalarını da engellemektedir. Genel idari esaslara göre hizmetin; hiç iĢlememesi, geç iĢlemesi veya kötü iĢlemesi idarenin sorumluluğuna sebep olmaktadır. Ancak sağlık hukukuna iliĢkin uyuĢmazlıklarda, eylemin sonucuna göre yapılan klasik hizmet kusuru sınıflandırılması çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Sağlık hukuku kapsamında bir eylem hem hizmetin kötü iĢlemesi hem de hizmetin geç iĢlemesi altında değerlendirilebilmektedir. Ayrıca kimi durumlarda idarenin sorumluluğu, sonuçtan bağımsız olarak eylemin iĢlenmesiyle doğabilmektedir. Ġdarenin sağlık hizmeti kapsamındaki sorumluluğunun belirlenmesi açısından iĢlevsiz olan klasik hizmet kusuru sınıflandırılması yerine, eylemin hangi faaliyete yönelik olduğuna iliĢkin ayrımın yapılması sorumluluğun doğup doğmadığının tespitini kolaylaĢtıracaktır. Ġdarenin sorumluluğuna neden olan sağlık kamu personelinin eylemleri, doğrudan hukuka aykırı nitelikte olabileceği gibi tıbbi standartlara aykırı nitelikte de olabilmektedir. Hukuka aykırı nitelikteki eylemler genel olarak; kiĢisel sağlık verilerinin gerektiği gibi kayıt altına alınmaması veya gizliliğinin ihlal edilmesi, aydınlatılmıĢ onam yükümlülüğüne aykırı hareket edilmesi ve yetki Ģartına uyulmaması olarak sayılabilir. Hukuka aykırı eylemler, ortaya çıkan sonuçtan bağımsız Ģekilde sorumluluğun doğmasına neden olmaktadır. Örneğin aydınlatılmıĢ onamın alınması gerekirken bu yükümlülüğün ihlal edilerek tıbbi müdahalenin gerçekleĢtirilmesi halinde, müdahale baĢarılı olsa dahi sorumluluk oluĢmaktadır. Aynı Ģekilde pratisyen hekimin acil durumlar dıĢında hastayı ameliyat yapması durumunda, ameliyat son derece baĢarılı geçse dahi yetkisiz müdahaleden dolayı sorumluluk doğmaktadır. Sağlık hizmetinin etkili bir Ģekilde yürütülmesi adına ve Tababet ve ġuabatı San'atlarının Tarzı Ġcrasına Dair Kanun'un 72. maddesi uyarınca; kiĢisel sağlık verileri kayıt altına alınmakta, iĢlenmekte ve ileride kullanılmak adına muhafaza edilmektedir. Kayıtların tutulması, hastalığın teĢhisi ve belirlenecek tedavi yöntemi açısından sağlıklı karar verilmesine yardımcı olmasının yanı sıra tedavi süresince bu kararların kontrol edilmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca kayıtlar, ileride ortaya çıkabilecek uyuĢmazlıklarda ispat aracı olarak kullanılmaktadır. Kayıtların hiç tutulmaması veya eksik tutulması, tıbbi giriĢimin irdelenme olanağını ortadan kaldırdığı gerekçesiyle idarenin sorumluluğunun doğmasına neden olmaktadır. Hatalı tıbbi müdahale nedeniyle maddi zararın ortaya çıktığı iddiasıyla idare aleyhine açılan davalarda, idarenin tutmakla mükellef olduğu tıbbi kayıtlar doğrultusunda karar verilmektedir. Tıbbi kayıtların gerektiği gibi tutulmadığı durumlarda DanıĢtay, maddi zarar bakımından sorumluluğun tespit edilemediği gerekçesiyle çoğu zaman idare aleyhine yalnızca manevi tazminata hükmetmektedir. Ancak idarenin gerektiği gibi kayıt tutmamasından dolayı ispatlanma olanağı ortadan kalkan maddi olgulara iliĢkin iddiaların, idare aleyhine değerlendirilme yapılarak hükmün kurulması yerinde olacaktır. Anayasa Mahkemesi, DanıĢtay uygulamasının tersine, bu yönde görüĢ bildirmektedir. KiĢisel sağlık verileri, özel nitelikli kiĢisel veri niteliğindedir. Özel nitelikli kiĢisel veriler, diğer kiĢisel verilere kıyasla daha etkin ve özel bir korumaya tabi tutulmaktadır. Sağlık hizmeti kapsamında elde edilen kiĢisel verilerin sağlık kamu personeli tarafından istisnai haller dıĢında paylaĢılması idarenin sorumluluğunun doğmasına neden olmaktadır. Muhafaza altına alınan kiĢisel verilerin güvenliğinin sağlanması kadar, bireyin kiĢisel verilerinin paylaĢıldığı ortamın gizliliğinin korunması da önem arz etmektedir. Bu ortamın gizliliğinin sağlanması“mahremiyet hakkı”ile ifade edilmektedir. Mahremiyetin sağlanmaması durumunda kiĢisel veriler en baĢtan aleni hale gelmektedir. Mahremiyeti ve kiĢisel verilerinin gizliği sağlanan hastanın tedavi sürecinde daha uyumlu davranacağı, tedavinin baĢarıya ulaĢma Ģansının bu doğrultuda artacağı ifade edilmektedir. Tıbbi müdahalenin hukuka uygun olması için hastanın aydınlatılmıĢ onamı alındıktan sonra gerçekleĢtirilmesi gerekmektedir. Aydınlatma kural olarak müdahalenin muhatabı olan kiĢiye, vücut bütünlüğüne yönelik tıbbi müdahaleden önce gerçekleĢtirilmelidir. Tıbbi müdahalede bulunacak sağlık personeli hastayı; tıbbi müdahalenin sebebi, kapsamı, gerekliliği, riskleri, baĢarıya ulaĢma ihtimali, alternatifi, masrafları, tıbbi müdahalede bulunulmamasının sonuçları hakkında aydınlatmalıdır. Müdahalenin risk unsuru arttıkça aydınlatılmanın kapsamı geniĢlemektedir. Ġvedi Ģekilde gerçekleĢtirilmesi gereken müdahalelerde ise aydınlatmanın kapsamı daralmaktadır. Gerektiği gibi aydınlatma yapılmadan veya onam alınmadan sağlık kamu personelinin tıbbi müdahaleyi gerçekleĢtirmesi idarenin sorumluluğuna yol açmaktadır. Tıbbi müdahalenin hukuka uygun olmasının bir diğer Ģartı da yetkili kiĢiler tarafından gerçekleĢtirilmesidir. Acil durumlar dıĢında, gerek hekimlerin gerekse de diğer sağlık personelinin yetki sınırlarını aĢarak gerçekleĢtirdikleri müdahale, baĢarıya ulaĢıp ulaĢmamasından bağımsız olarak hukuka aykırı nitelikte olmaktadır. Sağlık kamu personeli tarafından gerçekleĢtirilen ve yetki unsurunda sakatlık bulunan bu tür müdahalelerden dolayı idarenin sorumluluğu doğmaktadır. Hukuka aykırı eylemlere iliĢkin yapılan yargılamada, hukuka aykırılığın tespiti yetkili ve görevli mahkemenin hakimi tarafından yapılmaktadır. Ancak tıbbi standartlara aykırı eylemlere iliĢkin yapılan yargılamalarda, uzmanlık bilgisine ihtiyaç duyulduğundan dolayı tıbbi standartlara aykırılığının tespiti için bilirkiĢiye baĢvurulmaktadır. Tıbbi standartlara aykırı nitelikteki eylemler baĢlıca; koruyucu sağlık hizmetleri, teĢhis ve tedavi faaliyetlerine iliĢkin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu faaliyetlerin yürütülmesi sırasında sağlık kamu personelinin eyleminde dolayı idare, eylemin sonucuna bağlı olarak sorumlu olabilmektedir. Örneğin anamnez alınmaksızın gerçekleĢtirilen teĢhis faaliyeti sonucunda hastaya doğru teĢhis konulursa idarenin sorumluluğu ortaya çıkmamaktadır. Bu tür durumlarda eylem, her ne kadar tıbbi standartlara aykırı olsa da istenmeyen bir sonucun ortaya çıkmaması halinde sorumluluk doğmamaktadır. Ayrıca tıbbi standartlar uyarınca gerekli müdahalenin gerçekleĢtirilmesine rağmen istenmeyen sonucun ortaya çıkması halinde bu durum komplikasyon olarak nitelendirilmekte ve sorumluluk ortaya çıkmamaktadır. Koruyucu sağlık hizmetleri, bireyin sağlığını koruyarak toplumun sağlığının korunmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, hastalığın ortaya çıkmadan önce engellenmesi adına çalıĢmalar yürütülmektedir. Erken teĢhis, bağıĢıklama, aile planlaması, beslenme ve sağlık eğitimi koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında gerçekleĢtirilen çalıĢmalardan bazılarıdır. Diğer yönden teĢhis ve tedavi faaliyetleri, sağlık kuruluĢlarına müracaat eden kiĢilerin hastalığının tespiti ve/veya iyileĢtirilmesi adına gerçekleĢtirilmektedir. TeĢhis faaliyeti kapsamında önce hastanın anamnezi alınmalı sonra fizik muayenesi yapılmalı daha sonra ise gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bu aĢamalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda da teĢhis konulmalıdır. Yetersiz tetkik araçlarıyla gerçekleĢtirilen teĢhisin; Ģüpheli olması, kesin olmaması durumunda hastanın ileri derecedeki tetkik araçlarının bulunduğu kuruma sevk edilmesi zorunludur. Her sağlık kurumunda hastalıkların teĢhisi adına ileri derecedeki tetkik araçlarının bulunması beklenemeyeceği kimi hekimden de uzmanlık alanına girmeyen konularda bilgi sahibi olması beklenmemektedir. Hekim, bilgisine ihtiyaç duyduğu alanın uzman hekimiyle görüĢ alıĢveriĢinde bulunmalıdır. Bu durum konsültasyon olarak adlandırılmaktadır. Sağlık kamu personelinin sevk ve konsültasyon yükümlülüğüne uymaması neticesinde ortaya çıkan zarardan idare sorumlu olmaktadır. TeĢhis faaliyeti açısından hekimlerin doğru teĢhis koyma yükümlülüğü bulunmamakla birlikte tıbbi standartlara uyma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülüğe sağlık kamu personeli tarafından uyulmaması halinde ortaya çıkan zarardan idare sorumlu olmaktadır. TeĢhis faaliyetinin tıbbi standartlara uygun olarak yapılıp yapılmaması tedavi faaliyetini ve hastanın iyileĢme ihtimalini etkilemektedir. Tedavi faaliyeti açısından hekimlere tedavi serbestisi tanınmıĢtır ve aynı Ģekilde hekimin hastayı iyileĢtirme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Hekimin yükümlülüğü, tıbbi standartlar açısından uygun olan tedavi yöntemini somut durumdaki hasta bakımından seçip uygulamaktır. Dolayısıyla tedavi faaliyeti bakımından teĢhis faaliyetine kıyasla hekimlere daha geniĢ yetki alanı bırakıldığı söylenebilir. Ancak tedavi serbestisinin de mutlak bir serbestlik olmadığını, tıbbi standartlar ölçüsünde bir serbestlik olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ġlaçla tedavisi mümkün olan bir hastalığın ameliyat yöntemiyle iyileĢtirilmeye çalıĢılması, tıbbi standartlara aykırı nitelikte olacak ve idarenin sorumluluğu ortaya çıkacaktır. Benzer Ģekilde teĢhis ve tedavi faaliyetinin hiç yapılmaması veya geç yapılması durumunda ortaya çıkabilecek zarardan dolayı idare sorumlu olabilmektedir. Riskli tıbbi müdahaleler bakımından sorumluluğun doğması, ağır kusurun varlığına bağlanmıĢtır. DanıĢtay; bünyesinde risk taĢıyan sağlık hizmetinden yararlanan konumunda olanların zarara uğraması halinde, idarenin sorumluluğun doğması için ağır hizmet kusuru Ģartının bulunması gerektiğini belirtmektedir. DanıĢtay içtihadının, Anayasa'nın 125. maddesine sınırlama getirdiğini ve bu hükümle bağdaĢmadığını düĢünmekteyiz. Ek olarak, yüksek riskli ve/veya acil müdahaleler açısından sağlık personelinin hafif kusur ile sorumlu tutulmasının, hakkaniyete uygun olmayacağını ve olumsuz sonuçlar doğuracağı kanaatindeyiz. Riskli müdahaleler ile risk taĢımayan faaliyetlerin,“planlama ve düşünme imkanı bulunan müdahaleler”ile“acil müdahaleler”in sonucunda sorumluluğun doğması bakımından aynı kusur yoğunluğunun aranması hakkaniyete aykırı olacaktır. Özü gereği içerisinde risk taĢıyan müdahaleler açısından hafif kusur bulunmasına rağmen rücu edilmesi halinde; sağlık kamu personelinin baskı altında kalacağını, meslekten soğuyacağını, defansif davranma eğiliminin artacağını düĢünmekteyiz. Risk unsuruyla daralan hareket alanlarının ağır kusur koĢuluyla bir nebze olsun geniĢletilmesi, tıbbi baĢarının sağlanması açısından da yerinde olacaktır. Riskli müdahalelerden kaynaklanan tazminatların ağır kusur Ģartıyla rücu edilmesinin kamu yararına hizmet edeceğini düĢünmekteyiz. Somut olayın özellikleri dikkate alınarak her uyuĢmazlıkta risk ve aciliyet değerlendirilmesi yapıldıktan sonra aranan kusurun yoğunluğu belirlenmelidir. Risk ve aciliyet durumu arttıkça buna paralel olarak rücu için aranan kusurun yoğunluğunun artması, hakkaniyetli ve kamunun yararına olacaktır. Müdahalenin riskli ve acil olmaması halinde, sorumluluğun doğması bakımından basit kusur yeterli görülmektedir. Örneğin, sorumluluğun doğması bakımından tıbbi operasyonlarda ağır kusur Ģartı aranırken gözetim yükümlülüğü gibi yan yükümlülükler ile tıbbi özen gösterme yükümlülüğü açısından basit kusur yeterli görülmektedir. Sağlık kamu personelinin gerçekleĢtirdiği her tıbbi giriĢimde tıbbi özen gösterme yükümlülüğü bulunmaktadır. Tıbbi özen gösterme yükümlülüğü belirli bir sürece iliĢkin olmayıp, sağlık hizmetinin tamamını kapsamaktadır. Dolayısıyla bu yükümlülüğe uyulmayan sağlık hizmetinin her faaliyetinde idarenin sorumluluğu söz konusu olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
As per the social state conception, the administration is obliged to conduct the health service. The administration generally fulfils such service in public institutions and through public officers. Although medical interventions are realized for the purpose of healing humans, health public personnel's actions may cause detrimental results. The administration, due to the harmful result, is liable primarily. Health has been regulated under national and international legislation directly or indirectly in the context of the right of life, as a human right. Furthermore, health has a close link also with the right to social security, the right to privacy, the right to work, the right to the environment and the right to housing regulated under the Constitution 1982. In line with the social state principle, health has been regulated as a public service that the state is obliged to carry out under Article 56 of the Constitution. Such an article has stated that the state is obliged to provide the health service directly through its public institutions or to observe and audit the health service provided by the private institutions. In order to fulfil the obligations of the state regarding health service, the Ministry of Health has been established. Although the health service can be provided in the private institutions, the Ministry of Health, in other words, the administration carries out its obligations generally through the public institutions. Since the administration is a legal entity, it carries out such public service through public officials as per Article 128 of the Constitution. Accordingly, the actions of the health public personnel regarding carrying out the health service are in the nature of administrative action. The administrative is primarily liable for damages that occurred due to the defective actions of the health public personnel during the provision of the health service as per Articles 40, 125 and 129 of the Constitution and Article 13 of the Code of State Officers numbered 657. The damage, caused by the health public personnel while using their authorizations, is in the nature of the service fault, even though it results from her/his personal fault, and the administration becomes primary responsible. As to whether the health public personnel has a personal fault is vitally important in terms of the lawsuit of recourse to be initiated by the administration against which compensation has been awarded. Such responsibility conception confessed by the provisions of the Constitution and the law; provides an opportunity to the ones which are in the status of benefiting from the service in case they are damaged to compensate from the administration which has strong payment ability. Furthermore, such circumstance also prevents the public officers from always being under the threat of compensation and first-hand lawsuit. According to the general administrative principles, the failure of conducting the service, the delay of the service or its bad functioning cause the liability of the administration. However, in the disputes regarding health law, the classical classification of service fault made according to the result of the action is insufficient most of the time. An action under the scope of the health law can be evaluated both as the bad functioning of the service and as the delay of the service. However, under some circumstances, the liability of the administration can arise out of the processing of the action regardless of the result. In terms of the determination of the liability of the administration within the scope of the health service, instead of the classical classification of service default that is functionless, the making a distinction as to which activity the action is directed towards shall ease the determination as to whether the liability has arisen. Actions of the health public personnel that caused the liability of the administration can be both directly against the law and contrary to the medical standards. Illegal actions can be counted generally as; not retaining or violating the confidentiality of the personal health data as required, violation of the clarified consent obligation and not complying with the authorization requirement. Illegal actions induce liability regardless of the result that emerged. For instance, in case a medical operation has been performed by violating the obligation of obtaining the clarified consent, the liability has arisen even though the operation has succeeded. Likewise, in case a practitioner physician performs an operation on the patient other than in emergency circumstances, the liability has arisen due to the unauthorized operation, even though the operation has extremely succeeded. In order to perform the health service effectively and as per Article 72 of the Law on the Mode of Execution of Medicine and Medical Sciences; personal health data has been recorded, processed and retained in order to be used in the future. Keeping records aid to make a healthy decision in terms of the diagnosis of the disease and the determination of the treatment method as well as providing an opportunity to control such decisions during the treatment process. Furthermore, such records are used as proof in disputes that may arise in the future. Not keeping records at all or keeping incomplete records induces the l