Treatment of high loading dairy industry wastewater by anaerobic dynamic membrane bioreactor
Yüksek organik yüklü süt endüstrisi atık suyunun anaerobik dinamik membran bioreaktör ile arıtımı
- Tez No: 672116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada süt ürünleri atık sularının arıtımında Dinamik Membran (DM) teknolojisi uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, yüksek organik yüklü sentetik süt ürünleri ve peynir altı suyu atık suyu arıtımı için laboratuvar ölçekli bir anaerobik dinamik membran biyoreaktör (AnDMBR) geliştirilmiştir. 344 gün boyunca organik madde ve askı katı madde (AKM) giderim verimleri incelenmiştir. Sentetik atık su arıtımı sırasında, sırasıyla 70 ve 10 μm gözenek çaplarına sahip destek filtre bezlerinin entegre edildiği AnDMBR de %78-%96 ve %66-%92 aralığında KOİ giderim verimleri elde edilmiş ve sistem 2.34-5.02 kg/m3.gün aralığındaki organik yüklerle işletilmiştir. Yukarı akışlı çamur battaniyesi reaktörünün çıkışına yerleştirilen bir harici filtrasyon ünitesinde farklı gözenek çaplarına sahip destek malzemeleri kullanılarak farklı işletme koşullarında DM oluşum süresi ve katı madde giderim verimlerindeki değişim incelenmiştir. Sonuçlar destek malzemeleri ilk defa işletmeye alındığında, gözenek boyutları azaldıkça DM oluşum süresi kısaldığını ve filtrasyon verimlerinin ise arttığını göstermiştir. Ayrıca, DM oluşturulduktan sonra destek malzemesi orijinal özelliklerini kaybetmiş ve filtrasyon özelliklerinin gözenek çapından bağımsız hale gelmiştir. Aynı sistemde membran yüzeyine çapraz akış hızı (CFV) uygulamalarının DM kalınlığını azalttığı ve DM oluşma süresini arttığı gözlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında, CFV kontrollü AnDMBR reaktörü 92 gün boyunca çalıştırılmış ve çıkış suyu AKM değerleri 27 mg/L'lere indirilmiştir. DM tabakasının analizi hem inorganik hem de organik malzemelerin sıkı/yoğun bir kek tabakasının oluşumuna katkıda bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
DM technology was applied for treatment of dairy wastewater. In first phase of study, a laboratory-scale anaerobic dynamic membrane bioreactor (AnDMBR) was developed for the treatment of synthetic dairy with high organic loading and cheese whey wastewater. Removal efficiencies of organic matter and suspended solid (SS) were investigated for 344 days. During synthetic wastewater treatment, 78-96% and 66-92% of COD removal efficiencies were obtained in AnDMBR integrated with filter having 70 and 10 μm pore sizes, respectively, and the system was operated in range of 2.34-5.02 kg/m3day of organic loading rate. Changes in DM formation time and solid removal efficiency were investigated at different operational conditions using support materials having different pore sizes in an external filtration unit being situated at the outlet of up flow sludge blanket reactor. Results showed that when support layer was used for the first time, as pore sizes of support layer decreased, DM formation time became shorter and filtration efficiency increased. Additionally, once DM was formed, the support layer lost its original properties and its filtration characteristics became independent of pore size. In the same system, it was observed that applications of cross flow velocity (CFV) on the surface of membrane, decreased thickness of DM and increased DM formation time. In last phase of study, AnDMBR, controlled by CFV, was operated for 92 days and SS value in effluent was decreased to 27 mg/L. Analysis of DM layer showed that both inorganic and organic materials contributed to formation of a compact/dense cake layer.