Önceden kardiyak girişim geçirmiş olan hastalarda çalışan kalpte reoperasyon sonuçları
  1. Tez No: 672197
  2. Yazar: UFUK MUNGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÇİÇEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mungan U, Mayıs 2005-2006 Tarihleri Arasında Önceden Kardiyak Girişim Geçirmiş Olan Hastalarda Çalışan Kalpte Reoperasyon Sonuçları ve Aynı Tarihlerde Konvansiyonel Teknikle Yapılmış Reoperasyon Sonuçlarıyla Karşılaştırılması, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi 3-Kliniği Uzmanlık Tezi, Ankara 2007. Bu tezde önceden kardiyak operasyon geçirmiş ve tekrar kardiyak operasyon gerektiren iki hasta grubunun preoperatif ve postoperatif olarak karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla grup1'de çalışan kalpte reoperasyon yapılan 32 hasta ile, grup 2'de konvansiyonel teknikle reoperasyon yapılan ve randomize seçilen 20 hastanın verileri karşılaştırıldı. Tüm hastaların preoperatif dönemde risk skorlamaları; Euroscore(ES), Parsonnet ve Ontorio risk skorlamaları ile ayrı ayrı hesaplandı. Ayrıca tüm hastaların aynı risk skorlamaları ile beklenen mortalite, yoğun bakımda kalış ve hastanede kalış süreleri hesaplandı. İki grup arasında belirlenen ES ve Parsonnet risk skorlamasında anlamlı fark yoktu. Grup 1'deki hastalarda miyokardiyal koruma kardiyopulmoner bypass'ta (KPB) antegrad ve/veya retrogradkoroner sinüsten oksijenize normotermik kan perfüzyonu ile sağlanırken, grup 2'deki hastalarda ise miyokardiyal koruma KPB'ta kristaloid ve kan kardiyoplejileri ile sağlandı. Postoperatif dönemde miyokardiyal korumanın göstergesi sayılabilecek kan CK-MB ve Troponin-T değerleri 4,12 ve 24. Saatlerde tüm hastalarda ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Mungan U, Results of Reoperation on Working Heart in Patients who had Cardiac Intervention in May 2005-2006 and Compared with the Results of Construction with Conventional Technique on the Dates, T.C. Turkey Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Cardiovascular Surgery 3-Clinic Specialization Thesis, Ankara 2007. In this thesis, it was aimed to compare preoperative and postoperative two patient groups who had undergone cardiac surgery and had cardiac surgery again. For this purpose, 32 agendas of reoperation on the working heart in group 1, reoperation with conventional technique in group 2 and randomized 20 agendas were compared. Risk scoring of all patients in the preoperative period; Euroscore(ES), Parsonnet and Ontario risk scores were calculated separately. In addition, the risk scores of all patients and the duration of death, length of stay in care and death were calculated. There was no difference in ES and Parsonnet risk scoring between the two groups. While myocardial protection (CPB) in group 1 was achieved by grouped normothermic blood perfusion from the antegrade and/or retrograde coronary sinus, in patients in group 2, myocardial protection was achieved with crystalloid and blood cardioplegia in CPB. In the postoperative period, blood CK-MB and Troponin-T values, which can be estimated for myocardial protection, were measured at 4, 12 and 24 hours.