Substitüe N-fenil salisilaldiminlerin bazı geçiş elementleri ile verdiği komplekslerin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik metotla tayinleri
Potentiometric determinations of the stability constants of complexes of substitüed N-phenyl salicylaldimines with some transition metals
- Tez No: 6721
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜBSTITÜE N-FENIL SALISILALDIMINLERIN BAZI 3EÇIS ELEMENTLERİ İLE VERDİ?İ KOMPLEKSLERİN KARAF LILIK SABİTLERİNİN POTANSİYOMETRİK METOTLA TAY İÜ LERİ Zehra ALIBEŞEOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1989, sayfa 72 Jüri : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Serdar ATEŞ Dop. Dr. Esma KILIÇ Bu çalışmada N-fenil salisilaldimin ve orto-, meta-, para-, pozisyonunda kloro-, bromo-, iyodo- sübs- titüe N-fenil salisilaldimin Schiff bazlarının Gu(II), Co(II), Ni(II) ve Mn(II) katyonlarıyla verdikleri komp lekslerin basamak ve toplam kararlılık sabitleri %75 dioksan-su ortamında potansiyometrik olarak tayin edil miştir. Bu komplekslerin kararlılığının metal katyon larına ve sübstitüentlere bağlı olarak değişimi araştı rılmış ve toplam kararlılık sabitlerinin katyonlara göre değişimi Cu(II) > Co(II) > Ni(II) > Mn(II) şeklinde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Geçiş elementleri, dioksan-su, po tansiyometrik metot, kararlılık sa bitleri, Schiff bazı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis POTENTIOMETRIC DETERMINATIONS OF THE STABILITY CONSTANTS OF COMPLEXES OF SUBSTITUED N-PHENYL SALICYLALDIMINES WITH SOME TRANSITION METALS Zehra ALIBEŞEO?LÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1389, Page 72 Jury Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Serdar ATES Doç. Dr. Esma KILIÇ In this work, the stepwise and overall stabi lity constants of Cu(II), Co(II), Ni(II) and Mn(II) complexes with N-phenyl salicylaldimine and ortho-, meta-, para- isomers of chloro-, bromo-, iodo- deriva tives of N-phenyl salicylaldimine have been determined in 75 percent dioxane/water solvent system using poten- tiometric method. The effects of the cations and the substituents on the stability constants have been dis cussed and the order of the overall stability constants of the metal complexes were found to be as follows: Cu(II) > Co Ni Mn(II) KEY WORDS : Transition metals, dioxane-water, potentio- metric metod, stability constants, Schiff bases