Trakya'da üreyen ve kışlayan Şah kartal (Aquila heliaca, Savigny, 1809) üzerine araştırmalar
Investigations on the Eastern Imperian eagle (Aquila heliaca, Savigny,1809) breeding and wintering in Thrace region
  1. Tez No: 672200
  2. Yazar: OSMAN ÖZMEN YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şah kartal (Aquila heliaca, Savigny, 1809) insan kaynaklı etkiler sebebiyle global ölçekte tehdit altında olan bir kuş türüdür. Türün, ülkemiz genelinde üreme ve kışlama alanları ile ilgili yeterli bilgi bulunmaması, çalışmaların fazla zaman istemesi ve maliyetli olması gibi sebeplerle koruma konusunda güçlükler yaşanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, tüm Trakya Bölgesinde üreyen ve kışlayan Şah kartal populasyonu, 60 Şah kartal bölgesi ve toplam 81 yuva araştırılmıştır. 2018 yılı verilerine göre, üreme başarısı %69.7, ortalama yavru sayısı (uçurulan toplam yavru sayısı / aktif yuva sayısı) 1.32 dir. 2019 yılında üreme başarısı %86.9, ortalama yavru sayısı 1.41 olarak hesaplanmış, 2020'de üreme başarısı %92.5, ortalama yavru sayısı 1.47'dir. Yapılan kışlama gözlemlerinde, 2018 Kasım-2019 Şubat ve 2019 Aralık- 2020 Şubat tarihleri arasında toplam 47 genç Şah kartal kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Imperial Eagle Aquila heliacal, Savigny, 1809 is a bird species under a global threat due to anthopogenic effects. Conservation studies of the species in Turkey experiences some difficulties as a result of lack of information on breeding and wintering areas of the species in the country, the relatively long duration and high expenses of the studies on the species. In the present study, the whole breeding and wintering population of the Imperial Eagle in Thrace Region was studied with 60 eagle area with a total of 81 nests. According to 2018 data, the breeding success was 69,7% and the average nestling number (number of nestlings survived to fly from the nest / active nest number) was 1,32. These rates and values increased to 86,9% and 1,41 in 2019 and 92,5% and 1,47 in 2020. During the winter observations, a total of 47 young Imperial Eagle were recorded from November 2018 to February 2019 and December 2019 to February 2020.