Adenotonsillektomi yapılan çocuklarda postoperatif ajitasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative agitation in children undergoing adenotonsillectomy
  1. Tez No: 672199
  2. Yazar: EROL BATUHAN BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız 2-12 yaş arasında adenotonsillektomi geçirecek hastalarda düşük ve yüksek akım anestezi ile DA arasındaki ilişkiyi PAED ölçeği kullanarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde adenotonsillektomi ameliyatı planlanan 2-12 yaş arası toplam 41 hastanın dahil edildiği çalışmamız için Yerel Fakülte Etik Kurulu'ndan 04.12.2019 tarih ve 2019/193 protokol numaralı izin alındı. Hastalar uygulanan taze gaz akımı miktarına göre 0.5 L/dk taze gaz akımı uygulananlar Grup 1 (DAA) ve 4 L/dk taze gaz akımı uygulananlar Grup 2 (YAA) olarak iki gruba ayrıldı. Preoperatif dönemde hastaların anksiyete seviyeleri PAED ve M-YPAS skorları ile ebeveynlerin anksiyete seviyeleri ise STAI ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Hastaların postoperatif anksiyetelerinin tespiti için, PAED ve M-YPAS skorları postoperatif dönemde de 5., 15., ve 30. dakikada tekrarlandı. PAED ≥10 bulunan hastalara DA tanısı konuldu. Hastaların demografik verileri preopeatif muayene bilgilerinden kaydedildi. İndüksiyon öncesi, indüksiyondan sonra 1. dk, 5. dk, 10. dk, 15. dk, 30. dk ve ekstübasyondan önce KAH, SAB, OAB, DAB, SpO2, MAK değerleri kaydedildi. Ameliyat süreleri, ekstübasyon süreleri ve anestezik ajan tüketimleri takip formundan kaydedildi. Derlenme süresi olarak Modifiye Alderete Skoru 9 olmasına kadar geçen süre postoperatif takip formundan kaydedildi. Anestezik ajan verimlilik oranı Dräger Perseus anestezi makinesi (Drägerwerk AG & Co. KGaA, Lübeck, Almanya) kayıt defteri içinde özel bir algoritma tarafından belirlenen sevoflurane alım ve tüketiminin verileri kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Demografik veriler ve hemodinamik parametreler açısından gruplar benzerdi. Tüm zaman dilimlerinde PAED, M-YPAS değerleri ve DA insidansı her iki grupta benzerdi. DA olan hastalarda preoperatif M-YPAS değeri ve ebeveyn anksiyeteleri arasında bir fark yoktu. Ameliyat süresi, ekstübasyon süresi ve derlenme süreleri her iki grupta da benzerdi. Anestezik ajan tüketimi DAA'de (12.6±3.72 mL) YAA'ye göre (25.81±11.67 mL) düşüktü (p=0.01). Anestezik ajan verimliliği ise DAA grubunda (%45.85) YAA grubuna (%23.24) göre daha yüksekti (p=0.01) Sonuç: Pediatrik hastalarda DAA, hemodinamik parametreler ve DA üzerine olumsuz bir etki oluşturmadan anestezik ajan tüketimini azaltarak güvenli bir anestezi yönetimi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study was to compare the relationship between low and high flow anesthesia and emergence agitation (EA) using the PAED scale. Materials and Methods: For our study, which included 41 patients between the ages of 2 and 12 who were scheduled for adenotonsillectomy at Balıkesir University Health Practice and Research Hospital, permission was obtained from the Local Faculty Ethics Committee with the date of 04.12.2019 and protocol number 2019/193.According to the amount of fresh gas flow applied, the patients were divided into two groups as Group 1 (LFA) in which 0.5 L/min fresh gas flow was applied and Group 2 (HFA) who applied 4 L/min fresh gas flow. In the preoperative period, the anxiety levels of the patients were evaluated using the PAED and M-YPAS scores, and the anxiety levels of the parents were evaluated using the STAI scale. In order to determine the postoperative anxiety of the patients, PAED and M-YPAS scores were repeated at the 5th, 15th, and 30th minutes postoperatively. Patients with PAED ≥10 were diagnosed with EA. Demographic data of the patients were recorded from the preoperative examination information. HR, SAP, MAP, DAP, SpO2, MAC values were recorded before induction, after induction, at the 1st, 5th, 10th, 15th, 30th minutes and before extubation. Operation time, extubation time and anesthetic agent consumption were recorded from the follow-up form. The time until the Modified Alderete Score of 9 was recorded from the postoperative follow-up form. The anesthetic agent efficiency rate was calculated using data from sevoflurane intake and consumption determined by a special algorithm within the Dräger Perseus anesthesia machine (Drägerwerk AG & Co. KGaA, Lübeck, Germany) registry. Results: Demographic characteristics and hemodynamic parameters were similar between groups (p> 0.05). PAED, M-YPAS values and incidence of EA were similar in both groups in all time periods (p>0.05). There was no difference between preoperative M-YPAS value and parental anxiety in patients with EA (p>0.05). Operation time, extubation time and recovery times were similar in both groups. (p> 0.05). Anesthetic agent consumption was lower in LFA (12.6±3.72 mL) than in HFA (25.81±11.67 mL) (p=0.01). Anesthetic agent efficiency was higher in the LFA group (45.85%) than in the HFA group (23.24%) (p=0.01). Conclusion: In pediatric patients, LFA provided safe anesthesia management by reducing the consumption of anesthetic agents without adversely affecting hemodynamic parameters and EA.