Güncel sanat ve temellük bağlamında popüler kültürün kadın temsilleri
In the context of current art and appropriation women's representations of popular culture
- Tez No: 672261
- Danışmanlar: PROF. GÜLÇİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu eser metni, kadın temsillerinin popüler kültür alanında nasıl şekillendiği ile ilgili bir inceleme çalışmasıdır. Metnin genel düzeni, tarih boyunca kadın ve bedeni üzerinden şekillenen ideoloji ve yaptırımları, ilk bölümde Temellük ve Kadın temsili, Merve Vural'ın Marina Abramovic'in Rythm-0 performansını kullanarak oluşturduğu Güncel Temellük Masası ile ben, benlik, imge ve temsil edilme biçimleri farklı sanatçılar üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci Bölüm, Almanya Acı Vatan filminde yer alan Güldane karakterinin göçmen Türk işçi temsili üzerinden, modernizm, popülizm ve popüler kültür kavramları Güldane bölümünün alt başlıkları altında açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Bazı Kadınlar başlığı altında, Merve Vural'ın işleri anne, annelik, güzellik, estetik, vatanseverlik ve göçmen kavramları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of how women's representations emerged in popular culture. The general order of the thesis ideology and sanctions that have been shaped throughout history and through the woman body. In the first part of thesis appropriateness and representation of women explained in Current Appropropriation Table which was created by Merve Vural used by Marina Abromovich's Rhythm-0 perfromance, in that section ego, image and representation styles are explained by different artists works which are selected. In the second part modernism, populism and popular culture explained through the representation of the Güldane character. who is an immigrant Turkish worker in Germany in Bitter Homeland movie. Under the fourth part title of Some Women, Merve Vural's works are examined in terms of mother, motherhood, beauty, aesthetics, patriotism and immigration.