Kalça kırığı sebebi ile opere olacak hastalarda preoperatif yapılan peng (pericapsular nerve group) bloğu ve fascia iliaca kompartman bloğunun postoperatif dönemde ağrı skorları ve opioid tüketimine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of preoperative peng (pericapsular nerve group) block and fascia iliaca compartment block on pain scores and opioid consumption in the postoperative period in patients WHO will be operated for hip fracture
  1. Tez No: 672260
  2. Yazar: HİLAL AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE ERGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalıĢmada kalça kırığı sebebi ile spinal anestezi altında opere olan hastalarda ultrasonografi eĢliğinde preoperatif uygulanan FICB veya PENG bloğunun spinal anestezi pozisyon ağrısı, postoperatif ağrı skorları ve postoperatif opioid tüketimi açısından karĢılaĢtırılması amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra kalça cerrahisi planlanan 50 yaĢ üstü ASA I-II-III 40 hasta çalıĢmaya dahil edildi. Hastalar bilgisayar destekli randomizasyon yapılarak 20'si PENG blok, diğer 20'si ise FICB uygulanmak üzere 2 gruba ayrıldı. Bloklar preoperatif olarak ağrı odasında uygulandıktan 20 dk sonra ameliyat masasına alındı. Spinal anestezi için konumlandırma sırasındaki ağrı skorları, duyusal ve motor blok süreleri, postoperatif ağrı skorları ve opioid tüketimleri, bulantı kusma varlığı veya yokluğu kaydedildi. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri iki grup arasında benzerdi. Ġki grup arasında postoperatif 1, 4, 8. Saat ağrı skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. 12 ve 24. Saatlerde ise PENG grubunda FICB grubuna göre ortalama ağrı skorlarının daha düĢük olduğu gözlendi. PENG grubunda FICB grubuna göre 24. Saat kümülatif tramadol tüketimi anlamlı derecede düĢüktü. Ġki grup arasında motor blok süreleri arasında fark gözlenmezken duyusal blok 2 dermatom gerileme zamanının PENG blok grubunda daha kısa olduğu görüldü. Blok öncesi ağrı skorları açısından benzer olan gruplardan, PENG grubunda FICB grubuna göre spinal pozisyon ağrı skorlarının daha düĢük olduğu gözlendi. ÇalıĢmaya alınan hiçbir hastada lokal anestezik toksisitesi, vasküler enjeksiyon ve alerjik reaksiyon geliĢmedi. Bulantı kusma açısından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Bu çalıĢmanın sonucunda kalça kırığı cerrahilerinde PENG blok FICB'na göre daha etkin bir analjezi sağlayarak tramadol tüketiminde azalma sağlamıĢtır. Kalçanın nöroanatomisi göz önüne alındığında PENG blok, kalça kırığı hastalarında analjezi için etkin bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to compare the preoperatively applied FICB or PENG block with ultrasonography in patients who were operated under spinal anesthesia for hip fracture in terms of spinal anesthesia position pain, postoperative pain scores and postoperative opioid consumption. Materials and Methods: After the approval of the ethics committee of our hospital and the written consent of the patients, 40 ASA I-II-III patients over the age of 50 who were planned for hip surgery were included in the study. The patients were divided into 2 groups by computer-assisted randomization, 20 for PENG block and the other 20 for FICB. The blocks were taken to the operating table 30 minutes after they were applied preoperatively in the pain room. Pain scores during positioning for spinal anesthesia, sensory and motor block times, postoperative pain scores and opioid consumption, presence or absence of nausea and vomiting were recorded. Results: The demographic characteristics of the patients were similar between the two groups. There was no statistically significant difference in postoperative 1, 4, and 8 hour pain scores between the two groups. At 12 and 24 hours, mean pain scores were observed to be lower in the PENG group than in the FICB group. The 24th hour cumulative tramadol consumption was significantly lower in the PENG group than in the FICB group. While no difference was observed between the motor block times between the two groups, the sensory block 2 dermatome regression time was shorter in the PENG block group. Among the groups that were similar in terms of pre-block pain scores, spinal position pain scores were observed to be lower in the PENG group than in the FICB group. Local anesthetic toxicity, vascular injection and allergic reaction did not develop in any of the patients included in the study. No significant difference was observed between the groups in terms of nausea and vomiting. Conclusion: As a result of this study, PENG block provided more effective analgesia than FICB in hip fracture surgeries, and reduced tramadol consumption. Considering the neuroanatomy of the hip, PENG block may be an effective option for analgesia in hip fracture patients.