Utilizing smart PV converter for power quality improvement
- Tez No: 672291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Güç kalitesinin iyileştirilmesi, özellikle doğrusal olmayan yük içeren şebekelerde, bu yüklerin neden olduğu distorsiyon nedeniyle çok önemli bir amaçtır. PV sisteminin kalbi olan VSC sayesinde güç kalitesini artırmak için PV dizi sistemleri kullanılabilir. VSC, yük niteliğine ve PV gerçek güç miktarına göre uyarılabilir. Bu yazıda, VSC transistörünü bu şekilde sürmek için önerilen özel bir teknik, güç kalitesinin iyileştirilmesini ve gerçek güç kullanımını sağlar. Önerilen sistem, çok görevli PV dönüştürücü olarak adlandırılabilir.
Özet (Çeviri)
Power quality improvement is very important to aim especially in the grids that contain nonlinear load because of the distortion caused by those loads. PV array systems may be utilized to improve power quality due to the VSC which is the heart of the PV system. VSC can be excited according to load nature and PV real power quantity. In this paper a special technique proposed to drive VSC transistor in such way ensures power quality improvement and real power utilization. The proposed system may be called a multi-task PV converter.