Numerical study of thermal performance and pressure drop of particle solar receiver enhancement with helical screw vortex generator
  1. Tez No: 672331
  2. Yazar: MUSTAFA H. QASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güneş enerjisi, enerjinin en önemli kaynaklarından biridir, böylece güneş enerjisi ısıtma ve depolama yöntemlerinin geliştirilmesi katı parçacık alıcısında daha yüksek sıcaklık elde etmek için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, helisel vorteks jeneratörlü parçacık güneş alıcısının ısıl performansı sayısal olarak incelenmiştir. Çinko oksit ZnO'dan hava ve katı parçacıkların karışımı, güneş parçacık alıcısının içine teğetsel olarak enjekte edildi. Kütle akış hızı 0.003'ten 0.009 kg / s'ye değişir. Çıkış sıcaklığı, hız ve basınç dağılımı ile birlikte boşluk verimi ve katı parçacıkların kütle konsantrasyonu açıklanmıştır. Model boyutları ve sınır koşulları önceki çalışma ile seçilmiş ve doğrulanmıştır. Sonuçlar, helisel vidanın boşluktaki türbülansı artırabildiğini, böylece çıkış sıcaklığının 900 oK'ye yükseltilebileceğini gösterdi. Boşluk verimliliği kütle akış hızlarıyla artar. Alıcıdaki yeni ek, ihmal edilebilen basınç düşüşünü sorunsuz bir şekilde arttırır.
Özet (Çeviri)
Solar energy is one of the most vital resources of energy so the development of methods of solar energy heating and storing is critical to achieving higher temperatures in solid particle receivers. In this study, a numerical study of thermal and pressure drop performance of particle solar receiver augmentation with helical crew vortex generator was investigated. The mixture of air and solid particles from zinc oxide ZnO was injected tangentially inside the solar particle receiver. The mass flow rate change from 0.003 to 0.009 kg/s. The outlet temperature, cavity efficiency with the velocity and pressure distribution, and the mass concentration of solid particles were explained. The model dimensions and boundary conditions were chosen and validated with the previous study. The results showed that the helical screw can increase the turbulence in the cavity so that the outlet temperature can be enhanced to 900 oK. The cavity efficiency increase with the mass flow rates. The new inset in the receiver increases the pressure drop smoothly where that can be neglected.