İşlemci soğutucu tasarımı ve analizi
Processor coolant design and analysis
  1. Tez No: 710395
  2. Yazar: EZGİ YAPICI ÖZDİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve kullanım alanlarının hızla artması ile birlikte, elektronik cihazlardaki ısınma problemleri daha da önemli hale gelmiştir. Elektronik cihazlarda fazla ısınma durumunu iyileştirmek için pasif soğuma, aktif soğuma proseslerinin yeterli kalmadığı durumlarda uygun ise sıvı soğutma işlemi ile yüksek sıcaklık oluşumunun önüne geçilmektedir. Bu tez çalışmasında, sıvı soğutma sistemlerinin termal performansını iyileştirmek için nanoakışkan kullanımının ısı transferine etkisi, nümerik yöntemlerden hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile incelenmiştir. Farklı soğutucu tasarımları için, laminer ve türbülanslı akışta zorlanmış taşınım ile ısı transferi içeren çalışmada, akışkan modellemesinde hem tek faz hem de multifaz modelleme yöntemleri kullanılmıştır. Kullanılan matematiksel modellemeler farklı deneysel ve nümerik çalışmalar üzerinde doğrulanmıştır. Nümerik olarak nanoakışkanların tek faz ve multifaz olarak modellenmesi mümkündür. Tek faz modelleme yaklaşımında nanoakışkan malzeme H_2 O ile belirli konsantrasyon oranlarında karıştırılmış olarak modellenmiştir. 〖Al〗_2 O_(3 )'nın belirli yasalara bağlı kalarak termofiziksel özellikleri hesaplanmıştır. Tek faz modelleme, saf H_2 O, 〖%1 Al〗_2 O_(3 ), 〖%5 Al〗_2 O_(3 )nanoakışkanları için farklı reynolds sayılarında yapılmıştır. Reynolds 500, 750, 1000, 2500, 5000 ve 7000 değerlerinde analizler gerçekleştirilmiştir ve reynolds değerindeki artış çıkışta okunan maksimum sıcaklık değerini düşürmektedir. Multifaz modelleme yönteminde ise nanoakışkan 〖 Al〗_2 O_(3 ) baz akışkan H_2 O içerisine farklı boyutlarda süspanse edilen ayrı bir faz olarak tanımlanmıştır ve iki ayrı model kullanılmıştır. Nanoakışkan kullanımı saf H_2 O kullanıma göre her iki yöntemde de ısıl iletkenliği arttırmıştır. Aynı zamanda %5 konsantrasyon oranında nanoakışkan kullanımı %1 konsantrasyondan daha iyi sonuçlar vermiştir. Sıcaklık dağılımlarına bakıldığı zaman tek faz ve multifaz modelleme yöntemlerinden Mixture model oldukça benzer dağılımlar vermektedir. Nanoakışkanların termal performansa etkisi birçok parametreye bağlı olarak değişmektedir. Bunlardan önemli bir tanesi süspanse edilen nanopartikülün boyutudur bu çalışmada da hem Mixture hem de Eulerian modelleme yaklaşımında 20 nm, 30 nm ve 40 nm olmak üzere farklı partikül boyutlarında çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda iki farklı tasarım soğutucu kullanılmıştır. Bu tasarımlarda akış paralel ve serpantin olarak dağıtılmıştır. Akış dağılımının ve basınç düşüşünün de termal performansa etkisi olmuştur. Daha düzenli bir akış dağılımı sağlayan serpantin bloğunda sıcaklıklar daha düşük okunmuştur. Yapılan tüm çalışmalar bir HAD yazılımı olan ANSYS Fluent kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the rapid increase in usage areas, heating problems in electronic devices have become even more important. In cases where passive cooling and active cooling processes are not sufficient to improve overheating in electronic devices, high temperature formation is prevented by liquid cooling if appropriate. In this thesis, the effect of nanofluid use on heat transfer to improve the thermal performance of liquid cooling systems was investigated with computational fluid dynamics from numerical methods. For different cooler designs, both single-phase and multi-phase modeling methods were used in fluid modeling in the study involving forced convection and heat transfer in laminar and turbulent flow. The mathematical models used were validated on different experimental and numerical studies. It is possible to numerically model nanofluids as single phase and multiphase. In the single-phase modeling approach, the nanofluid material was modeled as mixed with H_2 O at certain concentration ratios. Thermophysical properties of Al〗_2 O_(3 ) were calculated by adhering to certain laws. Single-phase modeling was performed for pure H_2 O, 〖%1 Al〗_2 O_(3 ), 〖%5 Al〗_2 O_(3 )nanofluids at different Reynolds numbers. Analyzes were performed at Reynolds values of 500, 750, 1000, 2500, 5000 and 7000, and the increase in Reynolds value decreases the maximum temperature read at the outlet. In the multiphase modeling method, the nanofluid 〖 Al〗_2 O_(3 ), was defined as a separate phase suspended in different sizes into the base fluid H_2 O, and two different models were used. The use of nanofluids increased the thermal conductivity in both methods compared to the use of pure H_2 O. At the same time, the use of nanofluids at 5% concentration gave better results than 1% concentration. When the temperature distributions are examined, the Mixture model, one of the single-phase and multi-phase modeling methods, gives very similar distributions. The effect of nanofluids on thermal performance varies depending on many parameters. One of the most important of these is the size of the suspended nanoparticle. In this study, different particle sizes, 20 nm, 30 nm and 40 nm, were studied in both Mixture and Eulerian modeling approaches. Two different design coolers were used in the studies. In these designs, the flow is distributed in parallel and serpentine. Flow distribution and pressure drop also had an effect on thermal performance. Temperatures were read lower in the serpentine block, which provides a more regular flow distribution. All studies were carried out using ANSYS Fluent, a CFD software.