Improving the efficiency of solar photovoltaic power generation using improved MPPT method
Geliştirilmiş MPPT yöntemi kullanılarak güneş fotovoltaik enerji üretiminin verimliliğinin artırılması
- Tez No: 672349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Güneş enerjisinin kullanımı, dünya enerji kriziyle başa çıkmanın mantıklı ve etkili bir yoludur. Güneş enerjisinin maliyetini azaltmak için güneş bölümünün verimliliğini artırma çalışmaları çok gereklidir. Enine kontrast yöntemi temelinde güneş enerjisinin verimliliğini artırmak için çeşitli yöntemler önerdik ve anketler ve araştırmalar gerçekleştirdik. Analiz, güneş enerjisinin performansını arttırmak için panellerin dönüşüm tekniklerini gözden geçirmemiz gerektiğini gösterdi; otomatik panellerin güneş enerjisi ile entegrasyonu; güneş enerjisi kontrollerinde maksimum güç izleme teknolojilerinin kullanımı ve pil depolamada pil şarj ve deşarj teknolojisinin kullanımı; toplam panorama teknolojisinin kullanımı Deneyim, bu teknolojilerin kullanımının güneş enerjisi üretim çıktısını etkin bir şekilde artıracağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The use of solar energy is a sensible and effective way to deal with the worldwide energy crisis. Studies of improving the efficiency of the solar portion are very necessary in order to reduce the cost of solar power. We have proposed several methods to improve the efficiency of solar energy on the basis of a transverse contrast method and have conducted surveys and research. The analysis showed that in order to enhance the performance of the solar power we should review the techniques for conversion of panels; the integration of automatic panels with solar energy; the use of maximum power monitoring technologies in solar power controls and the use of battery charging and discharge technology in battery storage; the use of total panorama technology The experience has shown that the use of these technologies will boost solar power generation output effectively.