Introduce a distributed complex event processing architecture for network monitoring
  1. Tez No: 672348
  2. Yazar: ASHJAN ADNAN AL-MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Verileri gerçek zamanlı olarak işleme yeteneği, ağ izlemede gerçekten önemlidir. Bir ağda güvenlik ihlallerinin oluşmasını önleyebilecek şüpheli etkinliklerin tespit edilmesine olanak tanır. Günümüzde, ağ sistemlerinin çoğu dış saldırılara ve hatta ağ içinden savunmasızdır. Güvenlik ihlalleri ve aksaklıkları, kuruluşun altyapısında feci hasara neden olabilir. Böyle bir örnek, en büyük bit-para değişiminin hacklenmesidir. Bu nedenle, güvenlik olaylarından sonra ağ günlüklerinin işlenmesi yeterli değildir. Hasarı önlemek için, kötü niyetli davranışları mümkün olan en kısa sürede tespit edebilmek için devam eden trafiği zengin bir şekilde analiz etmek gerekir. Karmaşık Olay İşleminin yardımcı olabileceği yer burasıdır. CEP, ağ trafiğine olay dizisi olarak bakarak ağ trafiğindeki farklı saldırı modellerini tespit etmek için ağ izlemede kullanılabilir. Bu tezin temel amacı, ağ izleme için dağıtılmış bir CEP mimarisini tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
The ability to process data in real time is really important in network monitoring. It allows the detection of suspicious activity in a network, which could prevent security breaches to happen. Nowadays, most of the network systems are vulnerable to external attacks or even from within the network. Security breaches and failures can cause disastrous damage to the infrastructure of the organization. One such instance is the hack of the biggest bit- coin exchange. This is why processing of network logs after security incidents is just not enough To prevent damage, it is necessary to contentiously analyze ongoing traffic to be able to detect malicious behavior as soon as possible. This is where Complex Event Process can help. CEP could be used in network monitoring to detect different intrusion patterns in network traffic by looking on it as sequence of events. The main goal of this thesis to introduce a distributed CEP architecture for network monitoring