Home automation using wireless sensor networks and network topologies
  1. Tez No: 672350
  2. Yazar: REEM TALAL ABDULHAMEED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, bina otomasyonunu sağlamak için bir uygulama çalıştıran, oda duvarına monte edilmiş bir Android tablet kullanan bir sistem öneriyoruz. Çözümümüz, enerji tüketimi sorununu giderir, kullanıcı konforunu artırır ve kullanıcıya izinsiz giriş algılama bildirimi ve video izleme dahil güvenlik sunar. Önerilen sistem, her Evde dağıtılan düğümlere sahip dağıtılmış bir mimari ve sistemle etkileşim kurabilen bir kullanıcı mobil uygulaması sunarak geleneksel merkezileştirilmiş (BAS) sistemden farklıdır. Bu nedenle bu proje, son dönemdeki ev otomasyonu alanının sağladığı sonsuz fırsatları ve düşük maliyetli fonksiyonel ev otomasyon sistemleri yaratma olasılığını göstermeye çalışmaktadır. Günümüzde Bina Otomasyon Sistemleri (BAS) bir binayı yönetmek için kullanılmaktadır, ancak geleneksel sistemler büyük bir sorunla karşı karşıyadır, kurulum ve donanımla ilişkili yüksek parasal maliyetlere sahiptirler. Aynı zamanda, pazar, yerleşik sensörlere, bağlantıya ve görsel ekrana sahip daha ucuz tablet cihazlarla doludur. Bunu minimum maliyetle başarmak için, domotik cihazlar, ses asistanları ve ev otomasyonu odaklı sistemler arasında ayrım yaparak sektörün mevcut durumunu analiz ettim. Yazılım Mühendisliği sayesinde bu sektördeki kıtlıkları gidermeye çalışan kullanıcıların olası ihtiyaçlarını inceledim. Son olarak, Pyhton'da herhangi bir günlük duruma göre kullanılabilen ve genişletilebilen bir ev otomasyon sisteminin uygulamasını gösterdim. Bu projenin temel amacı, Raspberry Pi gibi gömülü bir sistemde, kablosuz sensör ağlarını ve ağ topolojilerini kullanarak düşük maliyetli, sesle çalışan bir ev otomasyon denetleyicisi oluşturmak ve minimum maliyetle maksimum uyumluluk sağlamaya çalışmaktır. Diğer amaç ise, Sıcaklığı, evin aydınlatmasını kontrol edebilen ve eğlence sistemlerini ve cihazlarını kontrol edebilen bir Ev otomasyon sistemi kurmaktır. Kablosuz sensör ağları (WSN) bu amaçla ve farklı ağ topolojileri için kullanılır. Çalışmalar, sıcaklığın insan üretkenliğini etkileyebileceğini, dolayısıyla Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerini kaldırmanın iş verimliliğini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a system that utilizes an Android tablet, mounted in the room wall, running an application to achieve building automation. Our solution addresses the energy consumption problem, increases occupant comfort and offers security, including intrusion detection notification and video monitoring, to the user. The proposed system differs from traditional centralized (BAS) by offering a distributed architecture with nodes deployed in every Home and a user mobile application capable of interacting with the system. Therefore, this project tries to demonstrate the infinite opportunities that the recent field of domotics enables, and the possibility of creating low-cost functional home automation systems. Nowadays Building Automation Systems (BAS) are used to manage a building, however traditional systems face a big problem, they have high monetary costs associated with installation and hardware. At the same time, the market is flooded with cheaper tablet devices with built-in sensors, connectivity and visual display. To achieve this with minimum cost, I have analyzed the current state of the sector, distinguishing between domotic devices, voice assistants and home automation oriented systems. Through Software Engineering, I have studied the possible necessities of the users, trying to make up for the scarcities in this sector. Finally, I showed an implementation of a home automation system in pyhton, usable and extensible to any daily situation. The main goal of this project is the creation of a low-cost, voice-driven home automation controller in an embedded system, such as the Raspberry Pi, using wireless sensor networks and network topologies and trying to obtain maximum compatibility with minimum cost. The other goal is to build a Home automation system which can control Temperature, lighting of the house and can control entertainment systems and appliances. Wireless sensor networks (WSN) are used for this purpose as well as different network topologies. studies show that temperature can influence human productivity, thus simply removing Heating, ventilation and air conditioning (HVAC) systems could impact negatively on work productivity.