Kendini sevme ve özyeterlik ile ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide affetmenin aracılık rolü
The mediation role of the disaster in the relationship between self-love and relation to self-efficiency
- Tez No: 672377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, bireylerin kendini sevme ve özyeterlikleri ile ilişki bağımlılıkları arasındaki ilişkide, kendini affetme, durumu affetme ve başkalarını affetmenin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırma grubunu, İstanbul ilinde ikamet eden 18 yaşından büyük bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya 500 birey (325 kadın ve 175 erkek) katılmıştır. Araştırmada,“İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği”,“Heartland Affetme Ölçeği”,“Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin yol analizi için hazırlanması ve gerekli varsayımların karşılanıp karşılanmadığını test etmek için öncelikle pearson moment korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kendini sevme, özyeterlik, ilişki bağımlılığı ve affetme arasındaki korelasyon sonuçları yol analizi için uygun bulunmuştur. Ardından yapısal eşitlik modeli tekniği olan yol analizi gerçekleştirilmiş olup yol analizi sonuçlarına göre kendini sevme ve ilişki bağımlılığı arasındaki ilişkide kendini affetme, durumu affetme ve başkalarını affetme değişkenlerinin tam aracılık etkisinin olduğu saptanmıştır. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of of self-forgiveness, forgiveness of the situation and forgiveness of others in the relationship between self-love and self-efficacy of individuals and their relationship dependencies were investigated. 520 individuals (325 female and 175 male) participated in this research.“Two-Dimensional Self-Esteem Scale”,“Heartland Forgiveness Scale”,“Spann-Fischer Relationship Dependence Scale”,“Personal Information Form”, were used in this research. Pearson moment correlation analysis was used first to prepare the data for path analysis and to test whether the necessary assumptions were met. According to the results, the correlation results between self-love, self-efficacy, relationship addiction and forgiveness were found suitable for path analysis. Then, a path analysis, which is a structural equation model technique, was performed, and according to the results of the path analysis, it was found that the variables of self-forgiveness, forgiveness of the situation and forgiving others had a full mediating effect on the relationship between self-love and relationship dependence. The findings of the study were discussed in the light of the literature and researches, and recommendations were made.