The effect of ethical leadership on employee's intrinsic motivation and satisfaction with supervisor
Etik liderliğin çalışanın içsel motivasyonuna ve amirinden memnuniyetine etkisi
  1. Tez No: 672403
  2. Yazar: SARA AKAARIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ASARKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Turizm sektöründe etik liderlik, içsel motivasyon ve çalışanların amirlerinden memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Etik liderliğin içsel motivasyona, ardından çalışanların yöneticilerinden memnuniyetine etkisi ve çalışanların yöneticilerinden memnuniyetinin içsel motivasyona etkisi araştırılmıştır. Ek olarak, yöneticiden memnuniyetin etik liderlik ile içsel motivasyon arasında aracı değişken olup olmadığı araştırılmıştır. Veri toplamak için Türkiye'de turizm sektörünün farklı kuruluşlarında çalışan 108 kişiden oluşan bir örneklemi içeren kesitsel nicel bir çalışma yürütülmüştür. Araştırma verilerini analiz etmek için“IBM SPSS Statistics”kullanılmıştır. Sonuçlar değişkenler arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğunu gösterdi. Etik liderliğin içsel motivasyonu ve çalışanların yöneticiden memnuniyetini olumlu etkilediğini gösterilmiştir. Ancak yöneticiden duyulan memnuniyetin etik liderlik ile içsel motivasyon arasındaki ilişki üzerinde hiçbir aracılık etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between ethical leadership, intrinsic motivation and employees' satisfaction with supervisor in the Turkish Tourism sector. The effect of ethical leadership on intrinsic motivation, then on employees' satisfaction with supervisor was investigated, as well the effect of employees' satisfaction with supervisor on intrinsic motivation. Additionally, satisfaction with supervisor was investigated as a mediator between ethical leadership and intrinsic motivation. A cross-sectional quantitative study was conducted including a sample of 108 respondents working in different organizations of the tourism sector in Turkey to collect the data.“IBM SPSS Statistics”was used to analyze the research data. The results indicated a statistically significant relationship between the variables. It showed that ethical leadership have positively affects intrinsic motivation and employees' satisfaction with supervisor. But satisfaction with supervisor appeared to have no mediating effect on the relationship between ethical leadership and intrinsic motivation.