Etik liderliğin içsel motivasyonu ve örgütsel adanmışlıkları üzerinde etkisine yönelik ampirik bir çalışma
An empirical study on the effect of ethical leadership on employees' intrinsic motivation and organizational commitment
  1. Tez No: 877340
  2. Yazar: DAMLA DİKENCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Motivasyon hem çalışanların verim düzeyini artırmada etkili hem de işletmelerin sürekliliğini sağlamak konusunda oldukça önemlidir. Motivasyonu sağlamak ise etkili bir liderin de öne çıkan özelliklerinden biridir. Çalışanların örgütsel adanmışlıklarını sağlamak açısından liderin motivasyonu ön plana çıkarması büyük önem arz eder. Bu araştırmada, etik liderliğin çalışanların içsel motivasyonu ve örgütsel adanmışlıkları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için; Ankara ilinde, enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaların çalışanları evren olarak belirlenmiş ve seçilen örneklem doğrultusunda 401 çalışana anket uygulanmıştır. Anket formunda, demografik sorular başta olmak üzere; etik liderlik, içsel motivasyon ve örgütsel adanmışlık ölçekleri kullanılmış olup, toplanan veriler SPSS 22 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın amacını ortaya çıkarmak için demografik değişkenlere bağımsız örneklemler T Testi, ANOVA Testi analizleri uygulanmış, araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon ve son olarak regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; etik liderlik ile örgütsel adanmışlık arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte; çalışanların etik liderlik algıları arttıkça, örgütsel adanmışlık düzeylerinin de arttığını tespit etmek elde edilen sonuçlardan bir diğeridir. Son olarak, etik liderliğin çalışanların içsel motivasyonunu pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation is both effective in increasing the productivity level of employees and very important in ensuring the continuity of businesses. Providing motivation is one of the prominent features of an effective leader. It is of great importance for the leader to bring motivation to the forefront in order to ensure organizational commitment of employees. In this study, it is aimed to investigate the effect of ethical leadership on employees' intrinsic motivation and organizational commitment. In order to realize the purpose of the research; employees of the companies operating in the energy sector in Ankara province were determined as the population and a questionnaire was applied to 401 employees in line with the selected sample. In the questionnaire form, demographic questions, ethical leadership, intrinsic motivation and organizational commitment scales were used and the collected data were analyzed in SPSS 22 program. In order to reveal the purpose of the research, independent samples T Test, ANOVA Test analyzes were applied to demographic variables, correlation and finally regression analysis were performed to measure the relationship between the variables of the research. According to the findings, it was concluded that there is a positive relationship between ethical leadership and organizational commitment. In addition, it is another result that as employees' perceptions of ethical leadership increase, their organizational commitment levels also increase. Finally, it was concluded that ethical leadership positively affects employees' intrinsic motivation.