1950 seçimlerinde Türkiye'nin sosyo-ekonomik yapısının, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'nin seçim kampanyalarına etkisi
The impact of Turkey's socio-economic structure to Republican People's Party's and Democratic Party's election campaign in 1950
  1. Tez No: 672425
  2. Yazar: AYÇA İLAY KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÖZGÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nde çok partili siyasal sisteme geçiş denemesi yapılmış ancak bu denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında tüm dünyada zihinsel ve toplumsal açıdan yaşanan değişimler Türkiye'yi de etkilemiş ve çok partili siyasal sistem nihayetinde başarılı olmuştur. Milli Kalkınma Partisi 1945 yılında, Demokrat Parti ise 1946'da kurulmuştur. Çok partili siyasi sistem büyük bir dönüşümün başlangıcı olmuştur. Küresel çapta yaşanan ekonomik krizler ve toplumsal yapıdaki sorunlar iktidar değişimine zemin hazırlamıştır. Türkiye'de çok partili siyasi sistemin başlaması ile birlikte sosyoekonomik yapısındaki değişimler, 1950 yılında Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin seçim kampanyalarını etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the proclamation of the Republic, some attempts were made to transition to a multi-party political system in the Republic of Turkey, whereas those attempts had never succeeded. After World War II, some mental and social changes throughout the world also affected Turkey, and the multiparty political system eventually succeeded. The National Development Party were founded in 1945, and the Democratic Party were founded in 1946. The multiparty political system had been the beginning of a major transformation.. Global economic crises and economic problems in the social structure have laid the groundwork for a goverment change. Changes in the socio-economic structure of Turkey, along with the transition to multiparty life, affected the election campaigns of the Democratic Party and the Republican People's Party in 1950.