S. Prokofiev ve Op.80 No.1 fa Minör Keman-Piyano Sonatı
S. Prokofiev and Op. 80 No.2 fa Minor Violin-Piano Sonata
- Tez No: 672424
- Danışmanlar: DOÇ. ASLI ÖZSOY KÖRNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Prokofiev 20. Yüzyılın en başarılı ve etkileyici bestecilerinden biridir. Yaşadığı dönemde Ekim Devrimi, İkinci Dünya Savaşı ve Sovyetler Birliği'nin kurulması gibi siyasi olaylar meydana gelse de keman repertuvarına pek çok eser kazandırmıştır. S. Prokofiev 1. Keman ve Piyano Sonat'ının konu edildiği bu çalışmanın ilk bölümünde; bestecinin yaşamı, müzikal anlayışı ve başlıca eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde söz konusu sonat yapısal yönden incelenmiş, son bölümünde ise çalgı tekniği açısından ele alınarak karşılaşılabilecek teknik zorluklar saptanmış ve bunlara yönelik öneriler getirilmiştir. Yapılan çalışmanın, keman eğitimi amacıyla hem öğretmenler hem de öğrenciler için faydalı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sergei Prokofiev is an important composer and pianist of the-20th century. Although political circumstances such as the October Revolution, the Second World War and the founding of the USSR, he composed many Works for the violin repertoire. This paper about S. Prokofiev's Sonata for Violin and Piano Op. 80 No. 1, directing the subject in this first part; focuses on the composer's biographical data, his understanding of music and violin Works. The second subject of the study the formal analysis of the work and, in the last part of the study, suggestions for vocalization were presented. I believe that this information will be a useful resource for violin education both teachers and students