Artificial neural network approach for heart disease classification
Kalp hastalıkları sınıflandırması için yapay sinir ağı yaklaşımı
- Tez No: 672456
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, temelde rasgele orman (RF) ve Kmean kavramlarına dayalı PSO'ya dayalı olarak tasarlanmış, kalp hastalıklarının tespiti için yeni bir çerçeve sunmaktadır. Bu yöntemin temel amacı, PSO'nun en iyi K k-ortalama tekniğini ve rastgele ormandaki ağaç sayısını bulmak için kullandığı sınıflandırıcı olarak K-ortalama işlevini özellik çıkarıcı olarak ve rasgele ormanı (RF) birleştirmektir. Bu, sunulan yöntemin geleneksel tekniklere ve önceki yöntemlere kıyasla daha kısa bir yürütme süresinde daha uygun özellikleri seçmesine olanak tanır
Özet (Çeviri)
This research presents a new framework for heart diseases detection which is basically designed based on random forest (RF) and Kmean concepts based PSO. The main objective of this method is to combine K-mean function as feature extractor and random forest (RF) as classifier which PSO used for find the best K k-mean technique and the number of trees in random forest. This allows the presented method to select more eligible features in a less execution time compared with the traditional techniques and previous methods. The proposed method compared with various machine learning techniques used in the same field. Moreover, the proposed method compared with well-known studies proposed in this area.