Transfer matrix analysis method for lidar modeling in near-infrared region applications
Yakın kızılötesi bölge uygulamalarında lidar modellemesi için transfer matrisi analizi yöntemi
  1. Tez No: 672455
  2. Yazar: FIRAS JALAL KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHANNAD İLYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pek çok avantajı olan tek fotonlu LiDAR (SPL) sensörler, geleneksel çok fotonlu lazer tarama cihazlarıyla rekabet eder. (SPL), arıza voltajının üzerindeki foto akım çarpma işlemini kullanarak zayıf sinyalleri tanımlamak için yaygın olarak kullanılan birçok tek fotonlu çığ dedektörünün (SPAD) bir matrisini kullanır. Bu çalışma, InGaAs / InP tabanlı SPAD dizisinin algıladığı tahmini fotoelektron sayısını tahmin etmektedir. SPAD, 1.3GH geçit frekansı ile Yakın Kızılötesi alan kapılı modunda çalışır. Tek fotonlu bir LiDAR cihazındaki SPAD dizisi eylemi, önerilen bir matematiksel transfer matrisi prosedürü kullanılarak incelenmiştir. Üretilen fotoelektron sayısı farklı varsayımlar nedeniyle arka plan gürültüsü dikkate alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With many benefits, single-photon LiDAR (SPL) sensors contend with traditional multi-photon laser scanning devices. The (SPL) uses a matrix of many single-photon avalanche detectors (SPAD) commonly used to identify poor signals using the photocurrent multiplication process above breakdown voltage. This study estimates the predicted number of photoelectrons that InGaAs/InP-based SPADs array senses. The SPAD runs in Near-Infrared area gated mode with 1.3GH gating frequency. The SPAD array action in a single-photon LiDAR device was studied using a suggested mathematical transfer matrix procedure. The number of photoelectrons produced was explained due to different assumptions, considering background noise