A comparative study of privacy-preserving techniques forthe cloud storage
Bulut depolama için gizlilik koruma tekniklerinin karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 672457
- Danışmanlar: PROF. DR. ALOK MISHRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgi ve veri gizliliği, özellikle internet kullanıcılarının kişisel ve hassas verilerini bulut ortamında depolamada, bulut bilişim endüstrisi için kritik kavramlar haline geldi. Birçok bulut hizmeti sağlayıcısı, geniş bir bulut topluluğu oluşturmada öncü girişim olarak kullanıcıları için birinci sınıf ve kaliteye dayalı hizmetler sunmaktadır. Ancak, tüm dünyada siber güvenlik ve gizlilik ihlalleri artmaya ve gelişmeye ve sonununda çoğu servis sağlayıcının altyapısı tehdit edilmeye başlanmıştır. Neyse ki, veri gizliliğinin tehlikeli zorluklarının üstesinden gelmek ve bulut depolama içeriklerini korumak ve daha iyi metodolojiler bulmaya yönelik uygun teknikler geliştirmek üzere çok sayıda araştırma yapıldığı gözlemlenmektedir. Bu çalışma, bulut depolamaya yönelik gizlilik koruma tekniklerinin çeşitli biçimlerini karşılaştırmaya odaklanmaktadır. Çalışma, veri gizliliğinin karşı karşıya olduğu ikilem için esnek, güvenli ve verimli çözümler tasarlamak amacıyla, gizliliği koruma tekniklerinin ve bunların ortak özelliklerinin kapsamlı bir analizini içermektedir. Bu çalışmada ayrıca, tek seferlik parola kimlik doğrulama teknolojisi ve çoklu bulut depolama yapısı ile çok katmanlı bir şifreleme çerçevesi önererek bulut depolamanın gizliliğini korumak için ulaşılabilir bir çözüm sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and data privacy have become critical concepts in the cloud computing industry, especially as internet users seek to use the cloud environment to store their personal and sensitive data. Many cloud service providers currently offer premium and quality-based services for their users as the first initiative for building a vast cloud community. However, security and privacy violations began to emerge and evolve in the cyber world and threaten most of its infrastructure. Fortunately, much research has been achieved to develop the proper techniques to overcome data privacy's perilous challenges and find better methodologies for protecting cloud storage contents. In this work, our study focuses on comparing several forms of privacy-preserving techniques for cloud storage. The study includes a comprehensive analysis of privacy-preserving techniques and their common attributes for the aim of designing flexible, secure, and efficient solutions for the dilemma that faces data privacy. We also present an attainable solution for privacy-preserving of the cloud storage by proposing a multi-layer encryption framework with the use of one-time password authentication technology and a multi-cloud storage structure.