Meslek yüksekokulu öğrencilerinde flört şiddeti tutum ve davranışlarının duygu düzenleme güçlüğü, gözlerden zihin okuma ve empati becerileriyle ilişkisi
The relationship of dating violence attitudes and behaviors in vocational school students with their difficulty of emotion regulation, reading mind in the eyes and empathy skills
- Tez No: 672458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Araştırmalara göre, sağlıklı flört ilişkisi kişiyi iyi hissettirirken, sağlıksız flört ilişkisi ise tam tersine kişilerin ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilemekte ve bu olumsuz etkiler yetişkinlik döneminde de artarak devam etmektedir. Flört şiddetinin en yoğun yaşandığı dönemin ise üniversite yılları olduğu belirtilmektedir. O halde flört şiddetinin nedenlerinin anlaşılması için bu dönemde yapılacak araştırmalar önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın amacı; bu dönemdeki gençlerin flört şiddetine yönelik tutumları ve flört şiddeti davranışlarına maruz kalmaları ile empati, duygu düzenleme ve zihin okuma becerilerinin ilişkisini değerlendirmektir. Araştırma; 303 erkek 192 kadın olmak üzere toplam 495 gönüllü katılımcının yazılı onayları alınarak yapılmıştır. Gönüllülere sosyodemografik bilgi toplama formu ve araştırmanın amacına uygun verileri elde etmek için Flört Şiddeti Tutum Ölçeği, Flört Şİddeti Davranış Anketi, Empati Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Gözlerden Zihin Okuma Testi uygulanmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri; flört şiddeti tutumları ile empati, duygu düzenleme ve gözlerden zihin okuma arasında negatif yönde bir korelasyon olduğunu kısmen doğrulamaktadır. Bulgular ayrıca empati ve gözlerden zihin okumanın sosyodemografik değişkenlerden kısmen etkilendiğine, flört şiddeti davranışına maruz kalma ile sosyodemografik değişkenler arasında bir bağlılığın olmadığına ve fiziksel şiddet ile sözel şiddetin birlikte görülme olasılığının yüksek olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
According to researches, while healthy dating makes the person feel good, unhealthy dating, on the contrary, negatively affects the mental and physical health of people. These negative effects increase in adulthood. It is stated that the most intense period of dating violence is occurred during university years. Therefore, studies to be done in this period gain importance in order to understand the causes of dating violence. The aim of this study is to evaluate the relationship between the attitudes towards dating violence and exposure to dating violence and empathy, emotion regulation and mind reading skills of young people in this period. The research was conducted by obtaining written approvals (consents) of a total of 495 volunteer participants, 303 men and 192 women. Sociodemographic Data Collection Form and Dating Violence Attitude Scale, Dating Severity Behavior Questionnaire, Empathy Scale, Emotion Regulation Scale and Mind Reading Test were applied to the volunteers to obtain data suitable for the purpose of the study. Data were analyzed statistically. The research data partially confirms that there is a negative correlation between dating violence attitudes and empathy, emotion regulation, and mind reading. The findings also indicate that empathy and reading the mind through the eyes are partially affected by sociodemographic variables, that there is no correlation between exposure to dating violence behavior and sociodemographic variables, and that physical violence and verbal violence are likely to be seen together.