Rasyonlarda kullanılan farklı yem maddelerinin son üç haftada etlik piliçlerin verim performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisi
The effect of using different feedstufs in rations on production performance and carcass characteristics of broiler chickens at last three weeks
- Tez No: 67246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
öz Bu çalışmada, % 45 arpa, % 45 buğday, % 45 mısır ve % 45 oranında yulaf içeren rasyonlarla beslemenin etlik piliçlerde verim performansı ve karkas özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada 56. günde erkek etlik piliçlere ait canlı ağırlıklar 2411.70±29.9 g, 2377.80±31.3 g, 2432.10+32.7 g, 2160.0±38.8 g bulunurken, dişi etlik piliçlere ait canlı ağırlıklar 2022.5±40.5 g, 2016.60+31.8 g, 2059.60±51.3 g, 1875.40+28.6 g olarak bulunmuştur. Genellikle, dişi etlik piliçler, erkek etlik piliçlerden daha düşük performans göstermişler (PO.05), fakat karkas özellikleri bakımından cinsiyet grupları arasında önemli farklılıklar görülmemiştir (P>0.05). Bununla birlikte % 45 mısır içeren rasyonla besleme etlik piliçlerde abdominal yağ miktarını arttırmıştır. Anahtar kelimeler : Broiler, Performans, Karkas özellikleri, Besleme, Arpa, Buğday, Mısır, Yulaf
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the effect of feeding barley 45 %, wheat 45 %, corn 45 % and oat 45 % based diets on broiler chickens performances and carcass characteristics were investigated. In the experiment, average the liveweights of female chickens were found 2022.5+40.5 g, 2016.60+31.8 g, 2059.60+51.3 g, 1875.40±28.6 g although the liveweights of male chickens were found 2411.70±29.9 g, 2377.80+31.3 g, 2432.10İ32.7 g, 2160.0+38.8 g at 56 days old. Generally, female broiler chickens were showed lowest performance than male broiler chickens (P0.05). In addition, the feeding corn 45 % based diets were raised amount of abdominal fat on broiler chickens. Key words : Broiler, Perfomance, Carcass characteristics, Feeding, Barley, Wheat, Corn, Oat