Integrating renewable energy storage with solar, including micro-grid functionality in modern healthcare buildings
  1. Tez No: 672466
  2. Yazar: HADEEL ABDULKAREEM DAHASH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. Abdullahi Abdu IBRAHIM, ÖĞR. GÖR. ABDULKAREEM DAHASH AFFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, yenilenebilir enerji iç yükü ve sıcaklık kontrol modellerine yönelik girdi parametrelerinin, mikro şebeke hatları kullanan sağlık binaları için yıllık enerji simülasyon sonuçlarının doğruluğunu nasıl etkilediğini göstermek için üç büyük Türk hastanesine odaklanmaktadır. Üç vaka çalışması şunları içerir: Her ikisi de Devlet Hastanelerinin bir parçası olan Merkez Hastanesi İstanbul ve Medicana Uluslararası Hastane Binası ve Koç Hastanesi İstanbul Binası. Bu özel durum çalışmaları, yenilenebilir enerji (Güneş ve Rüzgar) ile enerji kapasitesini artıran üç farklı bina türünü temsil etmek için seçilmiştir. Koç Hastanesi İstanbul, yeni bir sertifikalı bina örneğidir. İstanbul Merkez Hastanesi, küçük bir güçlendirme projesine bir örnek sunar ve Medicana Uluslararası Hastanesi, enerji yönetimi için büyük ölçüde güçlendirme yapılan bir bina örneğidir. Bu araştırma, mikro şebeke hatları ile yenilenebilir enerji üretimi için tüm vaka çalışmalarını simüle etmek için MATLAB'ın bir arayüzü olan MATLAB'ı kullanıyor. Program, binayı basit veya ayrıntılı HVAC sistemleriyle modelleme seçeneği sunar. Yenilenebilir enerji yönetimi, hava durumu verileri, tipik yükler ve programlar için yerleşik şablonlara sahiptir. Yenilenebilir enerji için, değiştirilmiş model, ısıtma enerjisinde yenilenebilirlikten daha düşük bir doğruluk elde etti; ancak yine de varsayılan modele göre önemli bir gelişmedir. Değiştirilmiş girdilerle simüle edilmiş yenilenebilir enerji tüketimi, gerçek ölçülen verilerin% 7,95 üzerindeyken, varsayılan modelin tahmini gerçek termal kullanımın% 58,8'in altındaydı. Varsayılan model için mikro ızgara çizgi endekslerinin kullanılması Solar% 33.97 ve Rüzgar% 27.30 iken, önerilen model% 83.18 Solar ve% 64.53 Wind'e sahiptir. İstanbul'daki her üç hastanede de yaz, sonbahar ve kış aylarında yenilenebilir enerji üretimi öngörülürken, Koç Hastanesi'nde üretilen en az 11,4 MW rüzgar enerjisinde gözlemlenmekle birlikte, Koç Hastanesi'nde üretilen 67,4 MW güneş enerjisinde maksimum gözlemlenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on three major Turkish hospitals case study to demonstrate how input parameters for renewable energy internal load and temperature control patterns influence the accuracy of annual energy simulation results for healthcare buildings using micro grid lines. The three cases studies include: The Central Hospital Istanbul and the Medicana International Hospital Building, both are part of the State Hospitals, and the Koc Hospital Istanbul Building. These specific case studies are selected to represent three different types of building with enhancing energy capacity with renewable energy (Solar and Wind). The Koc Hospital Istanbul is an example of a new certified building. The Central Hospital Istanbul provides an example of a small retrofit project, and the Medicana International Hospital is an example of a building that has gone through major retrofitting for energy management. This research uses MATLAB, an interface of MATLAB to simulate all case-studies for renewable energy generation with micro-grid lines. The program offers the option to model the building with simple or detailed HVAC systems. It has built-in templates for renewable energy management, weather data, typical loads, and schedules. For renewable energy, the modified model achieved a lower accuracy in heating energy than in renewability; however, it is still a substantial improvement over the default model. The simulated renewable energy consumption with modified inputs is within 7.95% above actual metered data while the default model's prediction was more than 58.8% below actual thermal use. Using micro-grid line indices for the default model are Solar of 33.97% and Wind of 27.30 %, while the proposed model has a Solar of 83.18% and a Wind of 64.53%. The prediction of renewable energy generation at all three hospitals in Istanbul during summer, autumn and winter, while minimum can be observed at 11.4 MW wind energy generated at Koc Hospital however maximum can be observed at 67.4 MW solar energy generated at Koc Hospital.