Cybersecurity breaches and the role of ethical hackers in securing the online system of the organisation
Siber güvenlik ihlalleri ve organizasyonun çevrimiçi sisteminin güvenliğinde etik hacker'in rolü
  1. Tez No: 672467
  2. Yazar: MOHAMMED HASAN HADI AL MAAWI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Etik Hacking, kurumların güvenlik düzeyini artırmak amacıyla bilgisayar korsanlarının sistemlere sızmak ve siber saldırılarda hassas bilgileri çalmak için kullandıkları teknik ve yöntemleri kullanarak siber tehdit ve veri sızıntılarına karşı korunma sürecidir. Beyaz şapka bilgisayar korsanlarını diğerlerinden ayıran en önemli farkları, sistem analizlerini tamamen yasal bir şekilde yapmaları ve kurumların güvenlik politikalarını iyileştirmek için gerekli süreçleri çalıştırmalarıdır. Saldırıları önlemek için yapılan çeşitli güvenlik ve siber saldırılarında uygulanan makine öğrenimi . Ardından, Zararlı Yürütülebilir Dosyaları Algılamak için sunulan yeni uygulama olan bu uygulamanın amacı, bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen Malacious'lerin firmalara, şirketlere ve kişisel sistemlere saldırmasını önlemektir. Sunulan uygulama, ESD'yi birkaç makine öğrenimi tekniğine dayalı olarak birleştirir. ESD, hangisinin en iyi olduğunu değerlendirmek ve en iyi doğruluğu son teknoloji çalışmalarla karşılaştırmak için, etkisiz özellikleri ve KNN, SVM, RF ve DT'ye bağlanan ayıklanmış özellikleri silerek özelliklerin boyutunu azaltmaya yol açar.
Özet (Çeviri)
Ethical Hacking is the process of protecting against cyber threats and data leaks by using techniques and methods used by hackers to infiltrate systems and steal sensitive information in cyber attacks in order to increase the security level of institutions. The most important differences that distinguish white hat hackers from others are that they perform systems analysis in a completely legal way and they operate the necessary processes to improve the security policies of institutions.The machine learning applied in several security and siber attacks filed to prevents attacks. Then, new application presented for Detecting Malacious Executable, the aim of this application is prevent the Malacious that developed by hackers to attack the firms, companies, and personel systems. The presented application combine ESD based on several machine learning techniques. The ESD lead to reduce the features size by deleting uneffecte features and the extracted features wired to the KNN, SVM, RF, and DT to evaluate which of them is best and compared the best accuracy with state-of art studies.