Plastik kalıp çeliklerinin korozyona karşı korunmasında kutu borlama işleminin etkileri
Influence of pack borinizing treatment on corrosion protection of plastic mold steels
- Tez No: 672465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR UYULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde; gelişen teknoloji ve artan üretim ihtiyacıyla birlikte seri üretim oldukça önemli bir hale gelmiştir. Kalıpla üretim yöntemi, başlıca seri üretim yöntemi olarak tercih edilmektedir. Kalıpların korozyon direncinin arttırılması önem açısından ilk sırada yer almakta ve sanayide karşılaşılan problemlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Sunulan bu tez çalışmasında, otomotiv sektöründe kullanılmakta olan plastik kalıp çelik numunelerinin (I1, R1, C1, N1) Standard Profil firması tarafından tarafımıza temin edilmiştir. Temin edilen numunelerin yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Mevcut durumda kullanılan kalıpların yüzey pürüzlülük değerlerine uygun zımpara aralığının 240 grit SiC zımpara kâğıdı olduğu tespit edilmiştir. Karşılaştırmak amacıyla, korozyon direncine etkisini araştırmak üzere 1.etapta 1200 gritlik zımpara kâğıdı ile numuneler zımparalanarak hazırlanmış ve her numunenin yüzey pürüzlülük değerleri 240 ve 1200 gritlik zımpara işlemlerinden sonra ölçülerek numuneler elektrokimyasal korozyon deneylerine tabii tutularak her iki durum için de Tafel eğrileri karşılaştırılmıştır. Bu işlemlere paralel olarak kutu borlama işleminin korozyon davranışlarına olan etkisini incelemek amacıyla bu kalıp çeliklerinden görece olarak diğerlerine göre daha düşük maliyetli olan C1 çeliği ve bu çeliklere alternatif olarak sunulan DIN 1.2842 (90MnCrV8) kalıp çelik numunesine 850oC, 4 saat sürede Ekabor-2 tozu kullanılarak, kutu borlama işlemi uygulanmış, hem 240 gritlik SiC zımpara kağıdı ile hem de 1200 gritlik zımpara kağıdı ile zımparalanarak korozyon özellikleri ve korozyon hızları borlanmamış numuneler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, mass production has become very important with developing technology and increasing production needs. Mold production method is mainly preferred as mass production method. Increasing the corrosion resistance of these molds takes the first place in terms of importance and constitutes an important part of the problems encountered in the industry. Plastic mold steel parts (I1, R1, C1, N1) used in the automotive industry were supplied by Standard Profil in this study. Supplied samples of surface roughness values were measured appropriate. Surface rougness value was determined by range of grind in accordance to surface quality of mould to sandpapered with SiC 240 grit in current situation. In first stage, samples were prepared sandpapering with 1200 grit to investigate effect of corrosion resistance. Next, their surface roughness values were measured after sandpapering with 240 and 120 grit. Then samples were exposed to electrochemical corrosion tests and Tafel curves were compared for two condition. At the same time, C1 steel relatively low cost and mould steel samples 1.2842 (90MnCrV8) presented alternatingly were carried out pack boronizing were carried out to C1 steel relatively low cost and mould steel samples 1.2842 (90MnCrV8) with using Ekabor-2 powder at 850 oC for 4 hours to investigate pack boronizing effect on corrosion behavior. Also, corrosion behavior and speed of sandpapered samples with 240 grit and 1200 grit were compared with boronizing samples.