Khdak nedeni ile rezeksiyon yapılan hastalarda postoperatif komplikasyon tahmininde solunum fonksiyon testinin yeri
Respiratory function test in postoperative complication prediction in patients resected due to non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 672490
  2. Yazar: HALİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ASIM KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Komplikasyon, planlanmamış ve istenmeyen ikincil hastalıktır. Toraks cerrahisi diğer cerrahi branşlara nispeten gelişen postoperatif komplikasyonların fazlalığı ile bilinmektedir.Akciğer kanseri nedeniyle yapılan pulmoner rezeksiyon sonrası komplikasyon gelişme oranı ortalama %30- 40 dır. Bu çalışmada, primer akciğer kanseri nedeniyle rezeksiyon yapılan hastalarda solunum fonksiyon testleri ile postoperatif komplikasyonlar birlikte değerlendirilmiş ve çalışmamızda solunum fonksiyon testinin, postoperatif komplikasyonların tahminindeki yeri araştırılmıştır. Bu retrospektif çalışmaya Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Göğüs Cerrahi kliniğinde Ağustos 2007 tarihinden önce küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle anatomik rezeksiyon yapılmış olan, yaşları 26 ile 77 arasında değişen 87'si erkek, 13'ü kadın ardışık 100 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Complication is unplanned and undesirable secondary disease. Thoracic surgery is known for the excess of postoperative complications relatively to other surgical branches.The average rate of complications after pulmonary resection due to lung cancer is 30-40%. In this study, pulmonary function tests and postoperative complications were evaluated together in patients undergoing resection due to primary lung cancer, and the relationship between pulmonary function test and the occurrence of postoperative complications was evaluated. In this retrospective study, 87 male, 13 female, between the ages of 26 and 77, who underwent anatomical resection due to non-small cell lung cancer before August 2007 in Sureyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital 3. Chest Surgery Clinic, 100 patients were included.