Ti̇p 1 di̇yabetes melli̇tus tanılı ergenlerde anksi̇yete ve gli̇semi̇k kontrol i̇li̇şki̇si̇ni̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
Evaluation of the relationship between anxiety and glycemic control in adolescents with type 1 diabetes
  1. Tez No: 672489
  2. Yazar: KORAY YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ERDAL ADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus, özellikle ergenlik döneminde zahmetli ve zorlu bir bakım sürecine ihtiyaç duyulan kronik bir hastalıktır.Pediatrik Endokrinoloji kliniklerinden takip edilen birçok ergenin tedaviye uyumlarının bozulduğu, Tip 1 Diyabetes Mellitus hastalığının gereklerini yerine getirmekte zorluk çektikleri gözlenmektedir.Bu çalışmada Tip 1 Diyabetes Mellitus tanılı ergenlerde anksiyete düzeyi ile glisemik kontrol arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Sağlık Bakanlığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği ve Sağlık Bakanlığı Kanuni Sultan Süleyman Pediatrik Endokrinoloji Kliniği tarafından Amerikan Diyabet Birliği kriterlerine göre, Tip 1 Diyabetes Mellitus tanısıyla takip edilen 12-18 yaş aralığındaki 294 ergen ve ebeveynlerinin verileri çalışmaya dahil edildi. Çalışmada glisemik kontrol parametreleri olarak günlük kan şekeri ölçüm sayısı, kilo başına günlük insülin dozu ve Hemoglobin A1c değerleri kullanıldı.Çalışmaya alınan hastalara ve ailelerine ölçeklerle ilgili ayrıntılı bilgi verildikten sonra çocuklara, Çocuklar için Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve çalışmaya katılan ebeveynlerine de Beck Depresyon Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği uygulandı. Bulgular: Günlük kan şekeri kontrol sayısı ve Hemoglobin A1c değerleri ile durumluk anksiyete değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p< 0,05 ve p< 0,005). Çocuk depresyon envanteri değerleri ile sürekli-durumluk anksiyete değerleri arasında ilişki olduğu gösterilmiştir (p< 0,0001). Ayrıca aileden algılanan sosyal destek ölçeği değerleri ile Hemoglobin A1c değerleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p< 0,0001). Sonuç: Çalışma sonucunda Tip 1 Diyabetes Mellitus hastası ergenlerde, anksiyete düzeyi arttıkça glisemik kontrolün bozulduğu ve daha sıkı yapılan kan şekeri kontrolünün anksiyete düzeyini azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca anksiyete düzeyinin depresyonla ilişkili olduğu ve aileden sağlanan desteğin ergenin glisemik kontrolüne olumlu yansıdığı da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Type 1 Diabetes Mellitus is a chronic illness which needs extra supportive care especially in adolescents. Most of the adolescents in Pediatric Endocrinology Clinics have bad compliance to thearpy and they face more difficulties negotiating the treatment tasks of Type 1 Diabetes Mellitus. In this study, we aim to evaluate of the relationship between anxiety and glycemic control in adolescents with type 1 diabetes. Material and Method: A total of 294 adolescents (ages 12–18) with type 1 diabetes and their primary caregivers participated. All adolescents had a diagnosis of type 1 diabetes according to the practice guidelines of the American Diabetes Association and were receiving care from two pediatric diabetes centers Okmeydanı Teaching and Research Hospital and Kanuni Sultan Süleyman Teaching and Researh Hospital. In this study, daily blood glucose monitoring, daily insülin dose per weight and Hemoglobin A1c are used as the parameters of glycemic control. After obtaining written informed consent from caregivers and consent/assent from the youth, all questionnaires were completed. Adolescents complete The State–Trait Anxiety Inventory for Chilren, Children Depression Inventory, Perceived Social Support from Family Scale and also primer caregiver complete Beck Depression Inventory, The Trait Anxiety Inventory and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. Results: Daily blood glucose monitoring and HbA1c values are associated with trait anxiety inventory (orderly p< 0,05 and p< 0,005). The State–Trait Anxiety Inventory for Chilren scores are associated with Children Depression Inventory scores (p< 0,0001). And also Perceived Social Support from Family Scale scores are associated with Hemoglobin A1c values (p< 0,0001). Conclusion: The results of this study shows that adolescents with Type 1 Diabetes Mellitus have worser glycemic control as anxiety values are higher. It is indicated that more frequent blood glucose monitoring lowers the anxiety values. The results of this study also highlights the correlation between depresion and anxiety, and the positive effects of support percieved from family to glycemic control.