Okul öncesi eğitim ortamında çocuk psikolojisine uygun renk seçiminin öneminin incelenmesi
Investigation of the importance of color selection for child psychology in preschool education
- Tez No: 672491
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumsal hayatın temelini oluşturan eğitim kurumları bir ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak bireylerin yetiştirilmesini sağlayan kurumlardır. Eğitim ortamları sahip oldukları donatılarla anlam kazanmakta ve bu donatıların renkleri ile bireyler üzerinde psikolojik etkiler sağlamaktadır. Görsel algı sonucunda algılanan renk içerisindeki yüksek ya da düşük titreşimli enerjiler sayesinde insanların psikolojileri üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca kullanıcıların mekanlarda maruz kaldıkları renkler zihinsel aktiviteleri, psikososyal durumları ve fiziksel performansları üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırma, okul öncesi eğitim ortamında kullanılan renklerin çocukların psikolojileri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada söz konusu etkinin ortaya konması bağlamında anket yöntemine başvurulmuştur. Anket uygulaması yaşları 3 ila 6 aralığında değişen toplam 75 kişiye uygulandı. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada veri analizinde kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koyan Ki-Kare testine başvuruldu. Analiz sonucunda katılımcıların cinsiyet ve yaşları ile okula isteyerek gelme durumu, okulu sevme durumu, okulun renklerini sevme durumu ve bunun nedeni, okulun istenilen renkte tasarlanması durumunda hissedilen duygu ile okulda kendi odasındaymış gibi hissetme durumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna karşın, okulu sevme durumu ile okulda kendini odadaymış gibi hissetme durumu ve okulun sevilen renkle tasarlanması durumunda hissedilen duygu arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational institutions, which form the basis of social life, are institutions that raise individuals who will have a voice in the future of a country. Educational environments gain meaning with the equipment they have and provide psychological effects on individuals with the colors of these equipment. Thanks to high or low vibrational energies in the color perceived as a result of visual perception, it affects the psychology of people. In addition, the colors that the users are exposed to in the spaces affect their mental activities, psychosocial states and physical performances. This research was carried out in order to determine whether the colors used in preschool education environment have any effect on children's psychology. In the research, the survey method was used in order to reveal the effect in question. The survey was applied to a total of 75 people, whose ages ranged from 3 to 6. SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained as a result of the application. In the study, the Chi-Square test was used, which revealed the relationship between categorical variables in data analysis. As a result of the analysis, it was revealed that there was no significant relationship between the gender and age of the participants and the willingness to come to the school, the school's loving status, the school's colors and the reason for this, the feeling felt if the school was designed in the desired color and the feeling that it felt like it was in your own room. Despite that it has been revealed that there is a significant relationship between the situation of loving the school and the feeling of being in the room at school, and the emotion felt when the school was designed with the loved color.