1950'den günümüze Türk resminde hayvan figürleri
Animal figures in Turkish painting since 1950
  1. Tez No: 672500
  2. Yazar: ARMAĞAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEZİN TÜRK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 1950 sonrası Türk resim sanatında kullanılan hayvan figürü betimlemeleri incelenmiştir. Özellikle 1950'den günümüze kadar olan süreç içerisinde eserlerinde hayvan figürü betimlemelerine yer veren sanatçılar ele alınmıştır. Bu kapsamda tez çalışmasının amacı, 1950'den günümüze Türk resminde hayvan betimlemelerinin yer aldığı eserlerin incelemesi ve bu eserlerin Türk resim sanatına olan katkılarının neler olduğunun araştırılmasıdır. Hayvan figürlerinin ilk örnekleri mağara duvarlarına yapılan çizimlerle ortaya çıkmaktadır. Mağara sanatı ile başlayan bu serüven medeniyetlerin oluşumu ile ilerleme kaydetmiştir. Tunç Çağı, Mısır Erken dönemi, Geç Antik dönem, Ortaçağ, Erken Hristiyan sanatı ve Rönesans gibi sanat hareketleri içerisinde vücut bulup farklılık gösteren hayvan betimlemeleri, Türk resim sanatında ve özelliklede 1950 sonrası dönemde kullanım açısından benzerlikler göstermektedir. Araştırma sırasında, 1950'li yıllar ve beraberinde devam eden süreçte Türk resim sanatı içinde hayvan figürlerinin Anadolu motiflerinden, simgelerden ya da sanatçıların kendi hayatlarında yer etmiş enstantanelerden beslendiği tespit edilmiştir. ii“1950'den Günümüze Türk Resminde Hayvan Figürleri”isimli bu yüksek lisans tezinde,“Tarih Boyunca İnsan Hayvan İlişkisinin Seyri”,“Sanat Eserlerinde Tasvir Edilen Hayvan Figürlerinin Temsili Anlamları”ve“1950'li Yıllardan Günümüze Türk Resminde Hayvan Betimlemeleri”başlıkları altında hayvan betimlemelerine yakından bakılmıştır. Yer verilen sanatçıların teknik ve sanatsal altyapıları incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde elde edilen bilgiler tez çalışması içinde sunulmuştur. 1950 sonrası Türk resim sanatında yaptığı eserlerde hayvan figürleri kullanan sanatçılar incelenmiş, yaşayan ve iletişim kurulabilen sanatçılardan Fulya Çetin, Seydi Murat Koç gibi sanatçılar ile röportajlar yapılmıştır. Araştırmacı tez çalışması kapsamında özgün işler üretmiş ve çalışmalarına tezin içerisinde yer vermiştir. Özgün çalışmalar, araştırmacının hayvan betimlemelerindeki sanatsal yorumunu ifade etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, depictions of animal figures used in Turkish painting art after 1950 were examined. Especially in the period from 1950 until today, the artists who included animal figures in their works were discussed. In this context, the purpose of the thesis study is to examine the works that include animal depictions in Turkish painting since 1950 and to investigate the contributions of these works to Turkish painting art. The first examples of the animal figures are the ones which were drawn on the walls of caves. Starting with the cave art, this adventure have made a progress together with the formation of the civilizations. Animal figüre depictions that take place in different historical periods like Bronze Age, Early Egypt Era, Late Antiquity, Middle Ages, Early Christian Art and Renaissence show similarities in terms of use in Turkish painting art especially the period after 1950 to the present. During the survey it has been determined that the animal figures in Turkish paintings have been fed from Anatolian themes, symbols or the snapshots from the artists' own lives. iv In this master thesis, entitled“Animal Figures in Turkish Painting from 1950 to the Present”animal depictions were examined closely in three periods; 'The Course of Human-Animal Relationship Throughout History ', 'Representative Meanings of Animal Figures Depicted in Artworks ', and 'Animal Depictions in Turkish Painting from the 1950s to the Present'. The technical and artistic infrastructures of the artists who took part in the periods were examined. The information obtained as a result of these examinations is presented in the thesis study. Artists who used animal figures in their works in Turkish Painting after 1950 were examined, and interviews were made with artists such as Fulya Çetin and Seydi Murat Koç, who are alive and contactable artists. The researcher has produced original works within the scope of his thesis and included his studies in the thesis. Original works aim to express the artistic interpretation of the researcher in animal depictions.