İranlı turistlerin yerelin kalkınması sürecindeki etkilerinin analizi: Van kent örneği
Analysis of the impacts of iranian tourists on local development process: Van city example
- Tez No: 672507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkiye'de gerek bölgesel gerekse yerel anlamda gelişmişlik düzeyleri yönünden farklılıklar bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda bölgesel ve yerel kalkınmaya yönelik devlet ve özel teşebbüsler aracılığıyla önemli adımlar atılmıştır. Çeşitli dönemlerde kalkınmaya yönelik planlar gerçekleştirilmiş ve günün koşullarına göre yenilikler yapılmıştır. Her bölge ve yerelin kalkınmasına yönelik yapısal ve olgusal durumlarına göre farklı kalkınma stratejiler uygulanmıştır. Yerel kalkınma sürecinde merkezi yönetimin yerel yönetimlere desteği oldukça önemlidir. Yerel yönetimlerin de merkezi yönetim ile koordineli bir şekilde ulaşım, sağlık, eğitim, sosyal, ekonomik ve kültürel gibi birçok alanda yerelin gelişimine yönelik faaliyetler göstermesi önem arz etmektedir. Yerelin çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde farklı alanlarda geliştirilmesi yerelin kalkınması ile doğru orantılıdır. Yerelin kalkınmasında turizmin önemi yadsınamaz düzeydedir. Bu bakımdan yerel faaliyetlerde turizmin geliştirilmesi, yerelin ulusal ve uluslararası alanda öne çıkan turistik özelliklerinin tanıtılması yerelin kalkınması bakımından önem arz etmektedir. İşte bu doğrultuda yereli ziyarete gelen turistlerin yeniden daha fazla sayıda gelmelerini sağlayacak tedbirlerin alınması yerelin kalkınmasına önemli düzeyde katkı sunacaktır. Bu çalışmanın amacı İranlı turistlerin yerel kalkınmaya olan etkilerinin Van kenti özelinde incelenmesidir. Bu bağlamda, yerelin kalkınması sürecinde aktif olarak rol alan ve bu süreçte olumlu ve olumsuz yönden doğrudan etkilenen esnafların gözünde İranlı turistlerin kentin kalkınması noktasındaki katkıları anket yöntemi ile ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmada Van kentinde aktif olarak faaliyet gösteren 200 esnafa anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonucunda İranlı turistlerin kente canlılık kazandırdığı, genellikle aileri ile birlikte kente geldikleri, kentin kalkınması noktasında önemli rollerinin olduğu tespit edilmiştir. Ancak, turistlerin barınmalarına yönelik yeterli konfor ve sayıda otellerin olmadığı, İranlı turist sayılarının artırılması noktasında yerel yönetimlerin kenti tanıtıcı faaliyetler noktasında yetersiz kaldığı öne çıkan bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are differences in terms of development levels both regionally and locally. In the past years, steps have been taken for regional anad local development through state and private enterprises. Plans for development were performed in various periods and innovations were made according to the conditions of the day. Different development strategies have been applied for each region and local according to their structural and factual situation. In local development, the support of the central government to local governments is very important. It is also important that local governments carry out activities for the development of the local in many areas such as transportation, health, education, social, economic and cultural in coordination with the central government. The development of the local in every field in accordance with the requirements of the age is directly proportional to the development of the local. The importance of tourism in the development of the local is undeniable. In this respect, it is important to develop tourism in local activities and to introduce the prominent touristic features of the local in the national and international area for the development of the local. In this direction, taking measures to ensure that the local tourists come back in more numbers will make a significant contribution to the development of the local. The aim of this study is to examine the effects of Iranian tourists on local develeopment in terms of the ctiy of Van. In this context, the contribution of Iranian tourists to the development of the city in the eyes of the tradesmen who took an active role in the development of the local and were directly affected positively and negatively in this process was tried to be measured by the survey method. In the study, a survey was applied to 200 tradesmen active in the city of Van. As a result of the survey, it has been determined that Iranian tourists bring vitality to the city, they usually come to the city with their families, and have an important role in the development of the city. However, it is among the prominent findings that there are not enough comfort and number of hotels for the accommodation of tourists, and local governments are insufficient in promoting the city in terms of increasing the number of Iranian tourists.