Increase energy aware for wireless sensor network using lowpan
Lowpan kullanarak kablosuz sensör ağı için enerji farkındalığını artırın
- Tez No: 672545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Uzak bölgelerde tüm alanları ve uygulamaları desteklemek için birçok ağ vardır. Bir dizi kilometrekareyi kapsayan bağlantıya izin veren ağlar, bu uzak dağıtımlar için kritik öneme sahiptir. Yaygın olarak kullanılan yıldız topolojisi, kapsama alanı merkezi eksen konumlandırmasıyla sınırlı olduğundan, aynı zamanda tek bir arıza noktası olmasına katkıda bulunduğundan, kırsal bir ortam için ideal değildir. Ağ ağlarının bu açıdan daha çekici olduğu açıktır, ancak ölçeklenebilirlik, özellikle yönlendirme açısından ağ ağları için her zaman bir sorun olmuştur. Cihazların uzun süre izole alanlarda bırakılabildiği uzak IoT dağıtımlarında güç tasarrufu çok temeldir. Bu tezde, güçlendirme öğrenen enerjiye duyarlı yönlendirme algoritmalarını tanıtarak uzak sensörlerin yönlendirme problemini ele aldık. Uzaktan algılama ağları için RL yönlendirme algoritmasının gücünü belirledik. Bu tez ayrıca, algoritmanın etkinliğini kanıtlamak için RL yönlendirme algoritmasının adım adım ayrıntılı bir analizini sunar. Bu algoritmada, bölge içinde rastgele dağıtılmış sonlu sayıda düğümle sınırlanmış bir bölgede çalışan ağı modelliyoruz. Bu nedenle, modeldeki ağ sınırlamalarını varsayarak hedef ağın hizmet alanını tanımladık.
Özet (Çeviri)
There are many networks in remote areas to support all areas and applications. Networks That allow connectivity covering a range of square kilometers are critical for these remote deployments. The widely used star topology is not ideal for a rural environment as the coverage is limited by the central axis positioning which also contributes to being a single point of failure. It is clear that mesh networks are more attractive in this respect, but scalability has always been an issue for mesh networks, especially with regard to routing. Saving power very fundamental in remote IoT deployments, where devices can be left in isolated fields for an extended period of time. In this thesis we dealt with the steering problem of remote sensors by introducing reinforcement learning energy-aware routing algorithms. We determined the strength of the RL routing algorithm for remote sensing networks. This thesis also presents a step-by-step detailed analysis of the RL routing algorithm to To prove the effectiveness of the algorithm. We model the network operating in a region bounded by a finite number of randomly distributed nodes within the region in this algorithm. Hence, we have defined the service area of the target network assuming network limitations in the model.