Tarımsal işletmelerin sosyal-ekonomik sorunları ve çözüm önerileri: Bayburt ili örneği
Social-economic problems of agricultural enterprises and solution proposals: The case of Bayburt province
  1. Tez No: 672546
  2. Yazar: EMRAH ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Emek, sermaye, doğa ve bilgi gibi unsurları olan üretim fonksiyonunun bir diğer temel unsuru da girişimcidir. Ülkelerin ve toplumların gelişmesinde girişimcilik ruhu, her dönemde ve her alanda önemli bir yere sahip olmuştur. Herakleitos'un“Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.”yaklaşımından hareketle girişimciliğin, değişimin ve yeniliğin temel unsurlarından biri olduğu anlaşılmaktadır. Girişimciliğin en önemli özelliği, sürecin devrimsel bir boyuta sahip olmasıdır. Girişimciliğin, sektörler arasında artan önemi, tarımın da bir ekonomik sektör olmasına, değişime ve dönüşüme en çok tarım sektöründe gereksinim duyulmasına rağmen tarımsal girişim ve girişimciliğin üzerinde yeterince durulmadığı görülmektedir. Bununla birlikte tarımsal işletmeler, ülkelerin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişiminde önemli role sahip girişimlerdir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Bayburt ilinde faaliyet gösteren tarımsal işletmelerin sosyal ve ekonomik sorunlarını ele alarak bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma, 27 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde tarımsal işletmelerin karşılaştıkları sorunlara yönelik araştırmacı tarafından oluşturulan açık uçlu soru formu tarımsal işletmelerdeki katılımcılara uygulanmıştır. Araştırma sonucunda tarımsal işletmelerin sosyal-ekonomik sorunları arasında tarımda kullanılan girdi maliyetlerinde yaşanan fiyat dengesizliği ve devlet tarafından sağlanan desteklerin yetersizliği ön plana çıkmaktadır. Ayrıca işletmelerin pazarlama faaliyetlerine ve Ar-Ge çalışmalarına bakış açısı sorgulanarak tarımsal alanda bu tür yatırımlara önem verilmediği anlaşılmıştır. İşletmelerin bilimsel yöntemler kullanarak bilinçli üretime yönelmeleri, pazarlama karması elemanları dikkate alınarak Ar-Ge yatırımlarına gerekli önemin verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırma, girişimcilik kavramının tarım ile ilişkisini inceleyip, tarımsal girişimcilerin, girişimcilik atılımında karşılaştıkları sorunları görmeleri açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Mevcut sorunlara değinilerek engellerin tespit edilmesinin ve elde edilen sonuçlar üzerinden geliştirilen önerilerin, sektörde faaliyet gösteren tarımsal işletmelere ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Another basic element of the production function, which has elements such as labour, capital and nature, is the entrepreneur. In the development of countries and societies, the spirit of entrepreneurship has had an important place in every period and in every field. Based on Heraclitus's saying that“The only thing that does not change is change itself.”it is understood that entrepreneurship is one of the basic elements of change and innovation. The most important character of it is to have a revolutionary dimension. Although the increasing importance of entrepreneurship among sectors, agriculture is an economic sector, change and transformation are needed mostly in the agricultural sector, it is seen that agricultural enterprise and entrepreneurship are hardly focused on. However, agricultural enterprises are enterprises that have an important role in the social, economic and cultural development of countries. In this context, the aim of the study is to offer solutions to these problems by addressing the social and economic problems of agricultural enterprises operating in the province of Bayburt. The study was conducted with 27 participants. As a result of the research, among the socio-economic problems of agricultural enterprises, the price imbalance in input costs used in agriculture and the insufficient support provided by the state stand out. In addition, it has been understood that such investments are not given importance in the field of agriculture by questioning the perspective of the enterprises on marketing activities and R&D studies. It has been concluded that enterprises should turn to conscious production by using scientific methods and give importance to R&D investments by taking marketing mix elements into consideration. The research is thought to be useful in analysing the relationship between the concept of entrepreneurship and agriculture and seeing the problems agricultural entrepreneurs face in their entrepreneurship breakthrough. It is expected that the obstacles will be identified by addressing the existing problems and the suggestions developed according to the results will shed light on the agricultural enterprises operating in the sector.