Optimization of wireless sensor network topology using location aware routing and aco algorithm.
  1. Tez No: 796244
  2. Yazar: MUSTAFA OUDAH WALI AL-SHUWAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bir düğümün en önemli rolü, veri yönlendirme yönetimi aracılığıyla ağda bulunan diğer düğümlere bilgi aktarımıdır. Ayrıca ağ düğümlerinin topolojik yeniden yapılandırmalarını yönetme yeteneğine de sahiptir. Yönlendirme, hizmet kalitesi ve güvenlik gibi bir araya getirilebilecek farklı kriterler, bu tür ağların gerçekleştirilmesini ve uygulanmasını çok daha karmaşık hale getirir. Günümüz teknolojisindeki sınırsız büyüme, çeşitli iletişim cihazlarında ve tıp, savunma veya havacılık gibi farklı alanlarda tüketici kablosuz telekomünikasyonunda çarpıcı bir artış anlamına geliyor. Kablosuz sensör ağları, bu yeni gömülü bilgi işlem çağının sorunlarını çözmeyi amaçlayan teknolojilerden biridir. Örneğin sağlık sektörüne uygulanan kablosuz algılayıcı ağlar, tıbbi yardıma olan talebin sürekli artması (nüfusun artmasıyla birlikte), yerel altyapıların yetersizliği vb. birçok zorluğun üstesinden gelinmesini mümkün kılmaktadır. Bu belgenin geri kalanının çoğunda düğüm olarak anılacak olan ağlar, küçücük boyutları, sınırlı enerjileri ve sınırlı işleme kapasiteleri ile karakterize edilir. Sensörün pilleri bittiğinde“ölür”. Sonuç olarak, WSN'nin en zor bileşenlerinden biri, tüketilen enerji miktarını sınırlamanın yollarını bulmaktır. Mevcut araştırma, elde edilen verileri mümkün olduğunca az güç kullanarak baz istasyonuna verimli bir şekilde iletebilen yönlendirme teknikleri geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu, WSN'lerin faydalı ömrünü uzatmak amacıyla yapılmaktadır. LEACH, WSN için en iyi bilinen yönlendirme protokollerinden biridir ve onu alternatiflerinden ayırır. Bu hiyerarşik yönlendirme yönteminin temel yapı taşı, kümelerin oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The most important role of a node is the transfer of information to other nodes present in the network, through data routing management. It also has the ability to manage topological reconfigurations of network nodes. Different criteria that can be combined such as routing, quality of service and security make the realization and implementation of this type of network much more complex. The limitless growth in today's technology implies a dramatic rise in consumer wireless telecommunications in various communication devices and in different fields, such as medicine, defense or aeronautics. Wireless sensor networks are one of the technologies aimed at solving the problems of this new era of embedded computing. For example, the wireless sensor networks applied to the health sector make it possible to meet many challenges such as the incessant increase in the demand for medical assistance (with the increase in populations), the insufficiency of local infrastructures etc. The sensors, which will be referred to as nodes for the most of the remainder of this document, are characterized by their diminutive size, limited energy, and restricted processing capacity. When the sensor's batteries are depleted, it“dies.”Consequently, one of the most difficult components of WSN is finding ways to limit the quantity of energy consumed. Current research focuses on developing routing techniques that may efficiently transmit acquired data to the base station while utilizing as little power as possible. This is being done in an effort to prolong the useful life of WSNs. LEACH is one of the most well-known routing protocols for WSN, distinguishing it from the alternatives. This hierarchical routing method's key building piece is the formation of clusters.