Niğde yöresi hafif yapı malzemelerinden pomzanın mineralojik-petrografik incelenmesi
Mineralogic-petrographic investigation of light construction material around Niğde
- Tez No: 67257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET NİĞDE YÖRESİ HAFİF YAPI MALZEMELERİNDEN POMZANIN MİNERALOJÎK-PETROGRAFİK İNCELENMESİ SÖYLEMEZOĞLU, Seray Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İbrahim ÇOPUROĞLU Eylül 1997, 62 sayfa Konya-Kayseri arasındaki volkanik kuşak içerisinde yer alan inceleme alanı, Miyosen- Kuvaterner zaman aralığında faaliyet gösteren Hasandağ-Keçiboyduran-Melendiz dağı volkanizmalarını ve bunların ürünlerinden pomzayı kapsamaktadır. Söz konusu bu volkanizma ürünleri aşağıdan yukarıya doğru şu şekilde sıralanmıştır; Bölgenin temelini oluşturan metagabro ve granodiyoritin üzerine dashik tüf ve ignimbirit yerleşmiştir. Bunların üzerinde andezit, aglomera ve tekrar ignimbirit görülmektedir. Volkanizmanın son evresinde tüf, kül, obsidiyen, perlit, pomza ve riyolitik lavlar bölgeye yayılmıştır. Bölgenin en büyük pomza yatağı yaklaşık olarak 1.000.000 ton görünür, 500.000 ton üretilebilir rezervi ile Kitreli köyü civarında yer almaktadır. Bu pomzanın yoğunluğu 0.5-IV 0.8 gr/cm3 arasında değişmekte (mineral içeriğine bağlı olarak) sertliği 6-6.5 olup, XRF- analizlerine göre, %72.63 Sİ02, %12.14 A1203, %1.62 Na20, %5.98 K20 oluşan kimyasal içerikler belirlenmiştir. Mikroskop altında hipokristalin vitrofirik dokulu, bol gözenekli camsı hamur içerisinde fenokristaller halinde, kuvars, plajiyoklas (andezin-oligoklas) sanidin, biyotit, hornblend, piroksen ve opak mineraller görülmüştür. Pomzalarda, mineral içeriklerine göre kalite sınıflaması yapılabilir. İçerisinde fenokristaller ve opak mineralleri fazla olan pomzalann yoğunluğu artmakta ve kalitesi düşmektedir. Anahtar Sözcük : Hasandağ, Tuz gölü Fayı, Volkanizma, Pomza.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MİNERALOGIC-PETROGRAPHIC INVESTIGATION OF LIGHT CONSTRUCTION MATERIAL ARAUND Nİ?DE SÖYLEMEZO?LU, Seray University of Niğde The Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Supervisor : Dr. Ibrahim ÇOPUROGLU September 1997, 62 pages This study deals with Miocene-Quarternary Hasandağ-Keçiboyduran-Melendiz dağı volcanism located in Konya-Kayseri volcanic province and a special emphasis on the development of Pumice is given. In the study area, Basement rocks represented by Metagabbro and Granidiorite are overlain by dacidic tuff and Ignimbrites.Upwards, Andesite, Agglomerate and ignimbrites are observed. Final products of volcanism are represented by Tuff, Ash, Obsidian, Perlite, Pumice and Rhyolite lava flows. The biggest pumice reserve in the region with 1.000.000 tone observable and 500.000 tone producable pumice is located around Kitreli village. The density of pumice variesVI betwean 0.5-0.8 gr/cm3 depending on mineral content. Its hardness is between 6-6,5 and considering the XRF analysis contains % 72.63 S;02 % 12.14 A1203, % 1,62 Na20, % 5.98 K2 0. Under microscope, Phenocrystals of Quarts, plagioclase (Andesine-Oligoclase), Sanidine, Biotite, Hornblende, Pyroxene and opaque minerals are observed in a hypocrytalline, vitrophyritic and glassy matrix having pores. Considering the mineral content, Quality classification can be done for Pumice. Pumice having phenocrystals and opaque minerals has different densities. Key Words : Hasandag Mountains, Tuz gölü Fault, Volcanizm, Pumice.