Niğde yöresi hafif yapı malzemelerinden perlit ve diyatomitin mineralojik-petrografik incelenmesi
- Tez No: 67258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET NIGDE YÖRESİ HAFİF YAPI MALZEMELERİNDEN PERLİT VE DİYATOMİTlN MİNEROLOJÎK - PETROGRAFİK İNCELEMESİ AĞADA Yi Rasim Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İbrahim ÇOPUROĞLU Şubat- 1997, 71 Sayfa Niğde yöresinde bulunan, hafif yapı malzemelerinden perlit ve diyatomitler, Kuvaterner'de aktivite kazanan, Hasandağ, Melendiz Dağı ve Büyük Gollü Dağ volkanizmalarının bir ürünüdür. Kömürcü Köyü civarında geniş bir alanda yayılım gösteren perlitler, 350 milyon ton rezerve, Ovalıbağ - Bozköy arasında yer alan diyatomitler ise, 615 bin ton rezerve sahiptir. Perlit ve diyatomitler, mineralojik ve petrografik yönden incelendi. Perlitler; içerisindeki kristalleşme ve fenokristal oranın yüksek olması nedeniyle“ Vitrofir Perlit”, genleşme ısısının yüksek ve genleşme hacım oranın düşük olması sebebiyle de“ Pasif Perlit”niteliği taşımaktadır. Perlitler bu özellikleriyle, genel olarak inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olarak kullanılabilir niteliktedir. Diyatomitler ise, saf olmayıp, tüf, kil ve silt içermektedir. Kimyasal verileri ideal düzeyde olmayıp, bilhassa SİO2 yüzdesi düşük, AI2O3 yüzdesi ise oldukça yüksektir. Bu nitelikleriyle diyatomitlerin fılitre hammaddesi olarak kullanılamayacağı, ancak hafif yapı malzemesi olarak değerlendirebileceği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Hafif Yapı Malzemesi, Perlit, Diyatomit, İzolasyon
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MINERALOGIC AND PETROGRAFIC STUDY OF LIGHT CONSTRUCTION MATERIALS, PERLİTE AND DIATOMITE IN Nİ?DE AREA AGADAYI Rasim Niğde University Institute Of Science Geological Engineering Departmant Supervisior :Assoc. Doç. Dr. Ibrahim ÇOPUROGLU FEBRUARY 1997, 71 pages Light construction materials, perlites and diatomites in Niğde area are products of Hasandağı, Melendizdağı and BüyükGöllü Dağ volcanisms in Quanternery. Perlits rezerve is 350 millon tons, have a import out croup around the Kömürcü Village, Diatomites can be seen between Ovalıbağ and Bozköy villages and reserve of diatomites is 615.000 tons. Perlites and diatomites studied in mineralogic and petrografic view. Perlite shows“Vitrophir Perlite”, charecter according to increasment of krystallization and phenocrystals ratio. It also shows“Passif Perlite”charecter according to high temperature of dilatation and low degree of dilatation to volume ratio. Due to these properties perlites can be used in civil sector as a insucation (noncondutive) materials, Diatomites are not pure contain tuff, clay and silt. Chemical of diatomits are not sufficent. SİO2 percentage of diatomits is low and AI2O3 percentage is high. Due to these results, diatomits can' t be used as a filter materials but it can be used as a light construction materials. Key Words : Light Construction Materials, Perlite, Diatomite, Isolation