Comparison of host government petroleum contracts and applicability for turkey deepwater offshore licences
Ev sahibi devlet petrol sözleşmeleri ve Türkiye derin deniz lisansları için bu sözleşmelerin uygulanabilirliklerinin karşılaştırması
  1. Tez No: 672607
  2. Yazar: FATİH VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT, UZMAN HÜLYA PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğal kaynaklar da dahil olmak üzere coğrafi alanı üzerinde yasal hakimiyete sahip olan egemen ulusların sınırlarında, Dünya'nın enerji kaynaklarının büyük çoğunluğu üretilmektedir. Bir ülke, ev sahibi ülkeye atıfta bulunulan ve ev sahibi ülke ile Devlet Petrol Şirketi arasında imzalanan anlaşmalara atıfta bulunan arama ve geliştirme kaynaklarını ihaleye açarsa, özel şirketler veya bunların herhangi bir kombinasyonu petrol lisanslarını değerlendirmek ve / veya geliştirmek için başvuru yaptığı ülke ev sahibi olarak adlandırılır ve ev sahahibi ülke ile uluslar arası şirketin yapmış olduğu sözleşmeye de devlet petrol sözleşmesi denir. Ev sahibi hükümet sözleşmesinin mali sisteminin, arama ve geliştirme faaliyetlerini teşvik etmesi, bazı zorlu alanlar için özel teşviklere izin vermesi ve Ev Sahibi Ülkeler (HC) ve Uluslararası Petrol Şirketleri (IOC'ler) için ekonomik gelirlerin adil bir şekilde paylaşılmasını sağlaması gerekmektedir. Operatör için (devlet şirketi, ortaklık veya özel şirket) ilk ticari üretime ulaşılana kadar arama ve geliştirme aşamalarında derin deniz operasyonları için yapılan yatırımlar ve risk faktörleri çok yüksektir. Bu nedenle petrol kanunu, yönetmelikler, ev sahibi devlet sözleşmeleri ve ihale stratejisi aşağıdaki unsurlar göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir: jeoloji (sahanın petrol ve doğalhaz rezerv olasılığı, rezervin büyüklüğü, verimlilik ve HC kalitesi ve türü“gaz veya petrol”), ülke içi ve çevresindeki siyasi istikrar, yasal sistem ve mali sistemin uygunluğu, şeffaflık, piyasa koşulları ve operasyonel zorluklar. Derin Deniz Operasyonları, petrol endüstrisinde keşif ve üretim aşamaları ile en zorlu olanlarıdır. Bu tür derin deniz projelerini başlatmak ve devam ettirmek için, ülkeler yatırımcı şirketler için lisans ihalesi ilan edebiliyor. Bu tür ihaleleri vermeden önce, ülkeler, potansiyel teklif verecek firmalara çekici bir atmosfer yaratmak için yukarıda belirtilen faktölerin uygunluğunu kontrol etmelidir. Ayrıca ihale stratejisi, mali şartlar / mali rejim, sözleşme metodolojisi keşiften önce, keşif sonrası, arama ve üretim aşamalarında yeniden değerlendirilmelidir. 2013 yılında yayımlanan Türk Petrol Kanunu ve sonrasında da uygulama yönetmeliği 2014 yılında yürürlüğe girmiştir. Ancak bu yıldan sonra Türkiye derin deniz deniz faaliyetlerinde önemli değişiklikler olmuş ve 3 sondaj gemisinin Türkiye Petrolleri'ne (TPAO) dahil edilmesi, Akdeniz ve Karadeniz'de birbiri ardına derin deniz kuyularının sondajı, Karadeniz'de gaz sahası keşfi, yapılan 3 boyutlu sismik çalışmaları sonucu potansiyel rezervler ve TPAO'nun kendi sermayesiyle kurulan derin deniz servis şirketi gibi önemli gelişmeler yaşanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin derin deniz sondaj ve üretim projeleri için petrol sözleşmesi türü, ihale stratejisi ve mali rejimi yeniden incelenmeli ve ilgili tüm şartlar, mevcut piyasa koşulları ve komşu ülkelerdeki herhangi bir değişiklik dikkate alınarak yeniden değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler yapılırken şu anda çoğu ülke tarafından kullanılan modern mali methodlar dikkate alınabilir. Bu modern terimlerden biri, günlük üretime veya kümülatif üretime göre değişken ölçeklere dayanan telif sistemleridir. Sonuç kısmında önerilen modelin ekonomik etkilerini anlamak için örnek bir derin deniz proje ekonomisi çalışması sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In the boundaries of sovereign nations, which has a legal dominion over of its geographical area, including natural resources, the vast majority of the World's energy sources are developed. If a country opens the resources for exploration and development which is referred to host country and the agreements signed between host country and National Oil Company (NOC), private companies or any combination of them to explore and/or develop petroleum licences are called as host government petroleum contract. The fiscal system of host government contract is expected to encourage exploration and development activities, allow special incentives for some challenge fields and enable to provide fair sharing of economical incomes for Host Countries (HC) and International Oil Companies (IOCs). Especially, expenditures and risk factors are very high for deepwater operations during exploration and development phases until reaching first commercial production for Operator that might be HC only, JV or an IOC. Therefore petroleum law, regulations, host government contracts and tender strategy should be arranged by considering items: geology (prospectivity of field, reserves, productivity and HC quality and type“gas or oil”), political stability of HC and abroad, legal system, fiscal system, transparency, market conditions and operational challenges. Deepwater Offshore Operations are the most challenge ones in exploration and also production stages. In order to start and continue such deepwater projects, HCs prefer to announce tender for opening offshore licences to investors. Before issuing such tenders, HC has to be sure about the status of above items to create an attractive atmosphere for potential bidders. Also tender strategy, financial terms/fiscal regime, contract methodology should be re-evaluated in every stages which are without discovery, after discovery, in exploration and production phases. The petroleum law of Turkey published in 2013 and the regulations has been in effect since 2014. However there have been major changes in Turkey deepwater offshore activities after this year and some serious developments have taken place such as inclusion of 3 drillships in Turkish Petroleum (TPAO) Inventory, drilling one after another deepwater wells in Mediterranean and Black Seas, a gas discovery in the Black Sea, following potentials in the deepwaters and a deepwater service company established with own capital of TPAO. As a result, petroleum contract type, tender strategy and fiscal regime of Turkey for deepwater operations should be re-examined and all related terms to be re-evaluated by considering current market conditions and any changes in the neighbouring countries. The modern fiscal terms which are currently used by most of countries could be considered while making these evaluations. One of this modern term is royalty systems based on sliding scales as per daily production or cumulative production. A sample deepwater project economics will be run to understand and compare the economic impacts of this system.