Buffet investigation on airfoils
Kanat profillerinde buffet araştirmasi
  1. Tez No: 672608
  2. Yazar: KEZBAN GİZEM ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı, iki boyutlu akışta buffet başlangıç özelliklerini incelemektir. Bu çalışmada transonik uçuş sırasında yüksek uçuş yüklerine maruz kalan uçakların kaldırma yüzeylerinde sıklıkla kullanılması ve bu durumun buffet ve çırpınmaya neden olması sebebiyle geometri olarak NACA0012 kanat profili seçilmiştir. Ayrıca, literatürde buffet başlangıç araştırması için incelenen çok az sayıda modelden biridir ve detaylı rüzgar tüneli test verileri mevcuttur. Optimum ağ çözünürlüğü ve uygun türbülans modelinin belirlenmesi için öncelikle sabit akış analizleri yapılmıştır. Mevcut çalışmada, optimum ağ çözünürlüğü ve uygun türbülans modeli belirlendikten sonra, düşük ve yüksek Reynolds sayıları için sürekli akış sayısal analizlerinin sonuçları rüzgar tüneli verileri ile doğrulanmıştır. Zamana bağlı akış ise, NACA0012 kanat profilinin buffet başlangıç bölgesi için araştırılmış ve sayısal analizlerden elde edilen sonuçlar rüzgar tüneli verileri ile doğrulanmıştır. Şok dalgasının kanat üzerindeki salınım davranışı, kaldırma ve sürükleme kuvvetlerinin, yunuslama momentinin ve statik basıncın zamana ve frekansa göre dağılımlarından elde edilen güç spektral yoğunlukları ve Strouhal sayıları kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada, buffet başlangıcını uyaran birincil efektörler ve buffet sırasındaki akış davranışı Reynolds-Ortalamalı Navier-Stokes denklemleri kullanılarak sayısal analizlerle araştırılmıştır. Buffet özelliklerinin detaylı incelenmesi için Mach sayısı, hücum açısı ve Reynolds sayısının buffet başlangıcına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to investigate buffet onset characteristics in two-dimensional flow. NACA0012 airfoil was chosen as the geometry in this study since the profile is frequently used for the lifting surfaces of aircraft, which are exposed to high flight loads during transonic flight and this causes buffet and flutter. In addition, it is one of the very few models which was studied for the buffet onset investigation in the literature and detailed wind tunnel test data is available. In the present study, after determining the optimum mesh resolution and the appropriate turbulence model, the results of the steady flow numerical analysis for low and high Reynolds numbers were validated with wind tunnel data. The transient flow is investigated for the buffet onset region of the NACA0012 airfoil and the results are verified with wind tunnel data. The oscillating behavior of the shock wave on the airfoil is investigated through the frequency and the Strouhal numbers of lift, drag, moment and static pressure distributions through time and frequency. The study investigates the primary effectors that stimulate buffet onset and the behavior of the flow during buffet through numerical analyses using Unsteady Reynolds-Averaged Navier-Stokes (U-RANS) Equations. The effects of Mach number, angle of attack and Reynolds number on buffet onset is investigated for the examination of buffet characteristics in detail.