2000 sonrası Türkiye sinemasında iktidar ilişkileri
- Tez No: 672630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, bugüne kadar iktidar ilişkileri ve sinema hakkında yapılan tartışmalara dayanarak, 2000 sonrası Türkiye sinemasından birtakım örnekler bağlamında sinema ile iktidar ilişkilerinin tezahürü tartışılıp, iktidarın perdeye yansımasının günümüz Türkiye sinemasındaki yeri analiz edilecektir. Bu doğrultuda, iktidar ilişkilerinin 2000 sonrası Türkiye sinemasında gözlemlenebileceğini ortaya koymak için, iktidar ilişkilerini en iyi şekilde temsil eden ve söylemsel olarak birbirine benzeyen filmlere odaklanılmıştır. 2000'li yıllarda çekilen filmler arasından Köksüz (2013), Abluka (2015), Üç Maymun (2008), Gözetleme Kulesi (2012), Sarmaşık (2015), Yuva (2018), Tereddüt (2016), Çoğunluk (2010) adlı filmler, iktidar ilişkilerinin temsilindeki değişimi en belirgin biçimde gösteren filmler olmaları açısından örneklem olarak seçilmiştir. Türkiye sinemasının herhangi bir dönemine ait güç ilişkilerine dair yazılmış eserlerin azlığı ve bu çalışmanın bu alandaki boşluğu dolduracak olması, akademiye katkı sağlamak açısından mühim bir amaçtır. İktidar ilişkileri sinemanın içinde, sinemaya has yöntemlerle temsil edilmektedir. Bunları daha iyi anlamak için görsel veri analizi ve metin analizi birlikte yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manifestation of power relations within cinema will be discussed in the context of some examples from post-2000 Turkish cinema, based on the discussions about power relations and cinema, and the place of the reflection of power in contemporary Turkish cinema will be analyzed. In this direction, in order to reveal that power relations can be observed in post-2000 Turkish cinema, the focus has been on films that best represent power relations and that are discursively similar. Among the films shot in the 2000s, Nobody's Home (2013), Frenzy (2015), Three Monkeys (2008), Watchtower (2012), Ivy (2015), The Nest (2018), Clair Obscur (2016), Majority (2010) The films were chosen as samples in terms of showing the change in the representation of power relations most clearly. The scarcity of works written on the power relations of any period of Turkish cinema and the fact that this study will fill the gap in this field is an important goal in terms of contributing to the academy. Power relations are represented within the cinema by methods specific to the cinema. Visual data analysis and text analysis will be carried out together to understand them better.