Türkiye'de sendikasyon kredileri ile dış ticaret arasındaki ilişkinin ekonometrik analizi
Econometric analysis of the relationship between syndicated loans and foreign trade in Turkey
- Tez No: 672629
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Türkiye'de sendikasyon kredileri genellikle bankalar tarafından kullanılmakta olup, dış ticaretin finanse edilmesi amacını taşır. Bu bakımdan, Türkiye'nin dış ticareti ile Türk bankalarınca kullanılan sendikasyon kredileri arasında doğrudan bir bağlantı beklenmelidir. Bu kapsamda, Türkiye ekonomisi için 2003 Ocak – 2019 Aralık dönemini içeren aylık veriler kullanılarak, sendikasyon kredileri ile dış ticaret arasındaki ilişki incelenmiştir. Eşbütünleşme testleri ile elde edilen sonuca göre; sendikasyon kredileri ile dış ticaret dengesi arasında uzun dönemli ilişki bulunmaktadır. DOLS Tahmincisi sonuçlarına göre; sendikasyon kredileri ile dış ticaret dengesi arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Hacker ve Hatemi-J nedensellik testi ile elde edilen sonuca göre; dış ticaret dengesinden sendikasyon kredilerine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Zamanla değişen nedensellik testi ile dış ticaret dengesi ile sendikasyon kredileri arasındaki nedensellik ilişkisi farklı dönemler itibariyle gösterilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ile dış ticaret dengesinin sağlanması noktasında bankacılık sektörünün sendikasyon kredileri ile finansman ihtiyacında artış yaşandığı sonucu çıkarılabilir. Bankalar, uluslararası finansal piyasalardan sendikasyon kredileri ile elde ettikleri kaynakları müşterilerine kullandırarak dış ticaretin finansmanı ihtiyacındaki artışı karşılayarak, bu yeni fonları ülke ekonomisine kazandırmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Syndicated loans are usually used by banks in Turkey and are intended to finance foreign trade. In this respect, a direct link between Turkey's foreign trade and syndicated loans used by Turkish banks should be expected. In this context, the relationship between syndicated loans and foreign trade was examined using monthly data for the Turkish economy between January 2003 and December 2019. According to the result obtained by the co-ordination tests; there is a long-term relationship between syndicated loans and the balance of foreign trade. According to the DOLS estimator results; there is a positive relationship between syndicated loans and foreign trade balance. According to the result obtained by the Hacker and Hatemi-J causality test; there is a one-way causality relationship from foreign trade balance to syndicated loans. With the changing causality test, the causality relationship between the balance of foreign trade and syndicated loans has been shown in different periods. With the results obtained from this study, it can be concluded that there has been an increase in the need for financing with syndicated loans of the banking sector in order to achieve the balance of foreign trade. Banks have brought these new funds to the country's economy by meeting the increase in the need to finance foreign trade by making their customers use the resources they obtain with syndicated loans from international financial markets.